Kancelaria SKR

Alimenty na dziecko. Ile wynoszą oraz do kiedy się je płaci?



10.12.2021 r.

Według polskiego prawa, obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicach, których dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Zazwyczaj alimenty są zasądzane w wyroku rozwodowym lub w ramach osobnego postępowania dotyczącego tylko alimentów, jeżeli rodzice dziecka nie byli małżeństwem.

Przez jaki czas należy płacić alimenty na dziecko i ile wynoszą? Czy po uzyskaniu pełnoletniości przez dziecko alimenty nadal się należą?

Nie ma granicy wiekowej, do której dziecku należą się alimenty. Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że obowiązek alimentacyjny ustaje dopiero wtedy, gdy dziecko może utrzymać się samodzielnie. Do tego czasu taki obowiązek musi zostać spełniony, nawet jeśli dziecko jest pełnoletnie, ale nadal się uczy i nie ma własnych źródeł dochodu. 

Wysokość alimentów ustalana jest indywidualnie dla każdego dziecka i zależy od sytuacji majątkowej rodziców oraz usprawiedliwionych kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Rodzice mają obowiązek dostarczać swojemu dziecku środki zgodnie z orzeczeniem sądu. Co ważne, alimenty mogą zostać podwyższone lub obniżone stosownie do okoliczności, ale żądanie zmiany wysokości alimentów musi być dokładnie udokumentowane oraz bardzo dobrze uzasadnione. 

Kiedy można przestać płacić alimenty?

Obowiązek alimentacyjny ustaje w momencie usamodzielnienia się pełnoletniego dziecka, co zwykle związane jest z podjęciem pracy. Zwolnienie od obowiązku zapłaty alimentów przysługuje również wtedy, gdy dziecko nie wykazuje chęci do usamodzielnienia się i nie przykłada się do nauki, a także wtedy, gdy zobowiązany rodzic wykaże, że obowiązek alimentacyjny wiąże się dla niego z nadmiernym uszczerbkiem dla sytuacji finansowej.

Ważne! Należy jednak pamiętać, że jeśli obowiązek zapłaty alimentów został wcześniej orzeczony wyrokiem Sądu, to w sytuacji usamodzielnienia się dziecka, rodzic obowiązany do płacenia alimentów powinien wystąpić do Sądu o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. W przeciwnym wypadku, nawet już pracujące dziecko może egzekwować orzeczone alimenty od swojego rodzica.

Kancelaria SKR zapewnia kompleksową pomoc prawną w sprawach z zakresu prawa rodzinnego. Jeżeli potrzebujecie Państwo profesjonalnego wsparcia w uzyskaniu alimentów, ich podwyższeniu lub obniżeniu – zapraszamy do kontaktu. Nasi prawnicy rodzinni z chęcią odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania. Zapraszamy do naszych biur w Oleśnicy, Kępnie oraz Wrocławiu.



Przeczytaj również:


Nowa rzeczywistość w zarządzaniu płatnościami od 1 września 2019 r. | Kancelaria Adwokacka SKR

Nowa rzeczywistość w zarządzaniu płatnościami od 1 września 2019 r. | Kancelaria Adwokacka SKR

Nowy rejestr podatników VAT. Od dnia 1 września 2019 r. dostępny będzie nowy rejestr podatników VAT. Rejestr umożliwi szerszą niż […]

» Czytaj więcej
Wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi w przypadku sprzedaży rzeczy używanych

Wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi w przypadku sprzedaży rzeczy używanych

11.01.2022 r. Rękojmia to nic innego jak odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego za wady (fizyczne oraz prawne) sprzedawanej rzeczy, opisana w […]

» Czytaj więcej
Kredyt kupiecki – rozwiązanie na czas kryzysu i nie tylko. Część 1 – założenie ogólne i wysokość odsetek.

Kredyt kupiecki – rozwiązanie na czas kryzysu i nie tylko. Część 1 – założenie ogólne i wysokość odsetek.

W obecnej sytuacji gospodarczej wywołanej pandemią koronawirusa dla wielu przedsiębiorców najbliższe tygodnie będą decydowały o dalszym istnieniu prowadzonej firmy bądź […]

» Czytaj więcej


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *




Kontakt
Telefon
Wojciech Stebnicki
+48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
+48 608 501 058

Mateusz Ratajski
+48 790 737 672


Mail
kancelaria@skr.com.pl



Wrocław
al. gen. J. Hallera 3/8
53-319 Wrocław

Wrocław
Wojciech Stebnicki,
tel. +48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
tel. +48 608 501 058

Doradca podatkowy
Windykacja

Oleśnica
ul. Okrężna 10/3
56-400 Oleśnica

Oleśnica
Mateusz Ratajski,
tel. +48 790 737 672

Krystyna Ratajska,
tel. +48 607 228 259

Adwokat

Kępno
ul. Warszawska 9/12
63-600 Kępno

Kępno
Malwina Znamirowska
tel. +48 666 878 358

Adwokat


facebook twitter instagram

©2024 SKR Stebnicki Kapalska Ratajski — projekt: musk.pl

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych