27 listopada 2020 r.
Klient Kancelarii SKR uzyskał pomoc w pociągnięciu do odpowiedzialności karnej dłużnika „uciekającego” z majątkiem.
***
Kancelaria SKR wielokrotnie już prowadziła sprawy Klientów, których dłużnicy chcąc uniknąć odpowiedzialności za zobowiązania wyzbywali się, nieraz w bardzo kreatywny sposób majątku, z którego mogłaby być prowadzona egzekucja. Działania dłużników były nieraz bardzo skomplikowane z prawnego punktu widzenia, co powodowało konieczność występowania przed sądami wszystkich instancji, nie wyłączając Sądu Najwyższego, bowiem zdarzało się, że ocena niektórych zachowań dłużników kończyła się uniewinnieniem przez sąd niższej instancji.
Jedną z ciekawszych sytuacji, która niedawno zakończyła się prawomocnym skazaniem dłużnika było jego zachowanie polegające na obciążeniu hipoteką umowną nieruchomości, której dłużnik nie był już właścicielem.
Jak do tego doszło? Otóż dłużnik pozorując chęć spłaty długu udał się z Klientem Kancelarii SKR do notariusza gdzie przedstawił numery ksiąg wieczystych nieruchomości, co do których rzekomo posiadał prawo własności. W celu zabezpieczenia długu na tych nieruchomościach ustanowiono hipoteki umowne. Również notariusz weryfikując treści ksiąg wieczystych nie mógł powziąć wątpliwości co do przysługującego dłużnikowi prawa własności bowiem był on wpisany jako właściciel. Notariusz przekazał dokumenty do Sądu Wieczystoksięgowego, który również widząc, iż dłużnik widnieje jako właściciel dokonał wpisu hipotek w dziale czwartym.
Problem ujawnił się kilka miesięcy później, kiedy okazało się, że dłużnik nie spłaca dobrowolnie zadłużenia i Klient Kancelarii zmuszony był podjąć próbę przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości zabezpieczonych hipoteką. Wówczas okazało się, że komornik nie mógł przeprowadzić tejże egzekucji z uwagi na fakt, że zmienił się właściciel nieruchomości. Nie byłoby w tym nic dziwnego ani groźnego dla wierzyciela, gdyby nie fakt, że do zmiany właściciela nieruchomości doszło jeden dzień przed zawarciem u notariusza umowy ustanawiającej hipotekę(!). Dłużnik twierdząc, że w dacie zawarcia aktu notarialnego ustanawiającego hipotekę nie był właścicielem nieruchomości, podjął próby podważenia wpisu hipotecznego, co mogłoby doprowadzić do pokrzywdzenia wierzyciela – Klienta Kancelarii.
Działania te nie mogły jednak odnieść skutku, gdyż korzystając z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych oraz działając w dobrej wierze Klient Kancelarii uzyskał skuteczne wpisy hipoteczne. Przede wszystkim – co niezwykle istotne – działanie dłużnika zostało przez sądy obu instancji uznane za przestępstwo i skutkowało wydaniem prawomocnego wyroku skazującego.
Sam fakt podjęcia podstępnego działania polegającego na „wyzbywaniu” się nieruchomości pomimo istniejącego długu został oceniony przez sąd jako zachowanie wyczerpujące znamiona przestępstwa.
Ze strony Kancelarii SKR sprawę prowadził i reprezentował klienta przed wszystkimi sądami adwokat Mateusz Ratajski.
22.01.2021 r. Wspólnota mieszkaniowa będąca Klientem Kancelarii SKR uzyskała odszkodowanie od byłego zarządcy nieruchomości za szkody spowodowane zaniechaniami. *** Niedawno […]
20.04.2021 r. Klient Kancelarii SKR uzyskał odszkodowanie z OC komornika sądowego, za błędy popełnione przez niego przy prowadzeniu egzekucji komorniczej. […]
27 listopada 2020 r. Klient Kancelarii SKR uzyskał pomoc w pociągnięciu do odpowiedzialności karnej dłużnika „uciekającego” z majątkiem. *** Kancelaria SKR […]