adw. Mateusz Ratajski

Korzystny wyrok dla Klientki prowadzącej kompleks rekreacyjno-restauracyjny.11 sierpnia 2022 r.

Klientka Kancelarii uzyskała korzystny wyrok w sprawie gdzie zarzucano jej, że prowadzona przez nią firma zakłócania ciszę nocną.

***

Niedawno dobiegł końca proces, w którym Klientka Kancelarii, prowadząca restaurację wraz z obiektami rekreacyjnymi stanęła pod zarzutem kilkukrotnego naruszania ciszy nocnej w trakcie organizowanych przyjęć weselnych i innych imprez okolicznościowych. Proces karny o wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń prowadzony był w związku z zawiadomieniem jednego z mieszkańców okolicznego osiedla domów jednorodzinnych. Na podstawie ustnego zawiadomienia pokrzywdzonego oraz okazanych przez niego kilku wiadomości SMS do właścicielki obiektu z prośbą o ściszenie muzyki, Policja skierowała wniosek o ukaranie do Sądu.

W ramach obrony przedstawiono dokumentację, z której wynikały wszelkie niezbędne pozwolenia na prowadzenie tego rodzaju działalności gospodarczej oraz zakwalifikowanie przez organy administracyjne okolicznych terenów do kategorii takich, na których należy liczyć się z określonym poziomem hałasu. W toku procesu ustalono, że okoliczni mieszkańcy sygnalizowali nowej właścicielce obiektu problemy z nadmiernym hałasem. Klientka Kancelarii wychodząc naprzeciw oczekiwaniom sąsiadów poczyniła stosowne inwestycje na obiekcie, które przyczyniły się do obniżenia emitowanych z obiektu dźwięków.

Podbudowując linię obrony, zlecono prywatne badania uciążliwości hałasu, które ukazały jaki jest poziom emisji dźwięków generowanych przez sprzęt grający obiektu, przy maksymalnym ustawieniu mocy głośników. Pomiarów dokonano zarówno wewnątrz obiektu, jak również na granicy posesji najbliższych domów mieszkalnych. Okazało się, że nawet przy wykorzystaniu maksymalnej mocy głośników, a więc w sytuacji ekstremalnej, która nie ma miejsca podczas organizacji imprez okolicznościowych, poziom dźwięku na okolicznych posesjach nieznacznie (5-10db) przekracza dopuszczalne normy hałasu.

Powyższy argument okazał się jednym z trzech kluczowych ustaleń, które legły u podstaw wyroku uniewinniającego. Drugi argument to udowodniony fakt, że właścicielka czyniła wszelkie niezbędne starania aby doprowadzić do wyciszenia obiektu,
a zatem nie sposób jej przypisać zawinionego zachowania. Po trzecie istotnym dla Sądu okazało się, że prowadzenie tego typu działalności gospodarczej może wiązać się z określoną uciążliwością dla sąsiednich nieruchomości, z którymi Ci w ramach obowiązujących przepisów prawa muszą się liczyć. Subiektywne przekonanie danej osoby, o tym że dobiegające dźwięki są zbyt wysokie nie może być wystarczające, do tego aby pociągnąć właściciela obiektu, w którym organizowane są imprezy okolicznościowe do odpowiedzialności za wykroczenie polegające na zakłócaniu ciszy nocnej.

Ze strony Kancelarii SKR sprawę prowadził i reprezentował klienta przed sądem adwokat Mateusz Ratajski.Przeczytaj również:


Klient uzyskał odszkodowanie i zadośćuczynienie za błąd medyczny

Klient uzyskał odszkodowanie i zadośćuczynienie za błąd medyczny

26 stycznia 2024 r. Końcem zeszłego roku Klient Kancelarii uzyskał odszkodowanie i zadośćuczynienie za błąd medyczny w wysokości blisko 200.000 […]

» Czytaj więcej
Zadośćuczynienie dla Klienta Kancelarii będącego ofiarą pobicia

Zadośćuczynienie dla Klienta Kancelarii będącego ofiarą pobicia

22 grudnia 2023 r. Klient Kancelarii SKR został pobity na terenie swojej nieruchomości przez sprawcę znanego mu jedynie z widzenia. […]

» Czytaj więcej
Odszkodowanie i zadośćuczynienie dla poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym

Odszkodowanie i zadośćuczynienie dla poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym

12 grudnia 2023 r. Klient Kancelarii ucierpiał w wyniku wypadku komunikacyjnego, jednak ubezpieczyciel odmawiał wypłaty należnego zadośćuczynienia i zwrotu kosztów […]

» Czytaj więcej

Kontakt
Telefon
Wojciech Stebnicki
+48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
+48 608 501 058

Mateusz Ratajski
+48 790 737 672


Mail
kancelaria@skr.com.plWrocław
al. gen. J. Hallera 3/8
53-319 Wrocław

Wrocław
Wojciech Stebnicki,
tel. +48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
tel. +48 608 501 058

Doradca podatkowy
Windykacja

Oleśnica
ul. Okrężna 10/3
56-400 Oleśnica

Oleśnica
Mateusz Ratajski,
tel. +48 790 737 672

Krystyna Ratajska,
tel. +48 607 228 259

Adwokat

Kępno
ul. Warszawska 9/12
63-600 Kępno

Kępno
Malwina Znamirowska
tel. +48 666 878 358

Adwokat


facebook twitter instagram

©2024 SKR Stebnicki Kapalska Ratajski — projekt: musk.pl

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych