16 września 2020 r.
Klient Kancelarii SKR uzyskał pomoc w zaspokojeniu wierzytelności pomimo oficjalnej niewypłacalności dłużnika.
Niezbędne okazało się podważenie konstytucyjności jednego z przepisów procedury karnej.
***
Klient Kancelarii SKR występował przez dwa lata w postępowaniu przygotowawczym bez pełnomocnika jako osoba pokrzywdzona przestępstwem przywłaszczenia środków finansowych i sfałszowaniem dokumentacji firmowej przez byłego pracownika. Postępowanie przedłużało się z uwagi na konieczność zasięgnięcia opinii grafologicznych, jednak w toku sprawy okazało się również, że podejrzany nie posiada żadnego majątku, pomimo ogromnych strat finansowych jakie spowodował w firmie Klienta.
W momencie wniesienia przez prokuraturę aktu oskarżenia, Klient zgłosił się do Kancelarii SKR, której zespół opracował stosowną taktykę oraz argumentację prawną, w ramach której podjęto decyzję o skupieniu się na procesie karnym i pominięciu środków cywilnoprawnych z uwagi na ich spodziewaną bezskuteczność i zbędne koszty.
Pomimo niezwłocznego zgłoszenia się pełnomocnika do Sądu Rejonowego, do którego skierowano akt oskarżenia, przez kilka tygodni nie zostały podjęte żadne czynności. Pełnomocnik pokrzywdzonego w celu zdiagnozowania sytuacji udał się do sądu i zapoznał z aktami. Wówczas okazało się, że w sprawie został wydany wyrok zaoczny, którym sąd zasądził karę łączną 1 roku ograniczenia wolności. Wyrok ten zgodnie z przepisami nie został doręczony ani Klientowi ani jego pełnomocnikowi, uniemożliwiając jego zaskarżenie. W międzyczasie wyrok zdążył się uprawomocnić. Mało dolegliwa kara w żaden sposób nie motywowała skazanego do zwrotu przywłaszczonych pieniędzy, których kwota znacząco przekraczała sto tysięcy złotych.
W ustawowym terminie złożono sprzeciw od wyroku zaocznego wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia tego środka odwoławczego. W uzasadnieniu wywiedziono szeroką argumentację zmierzającą do wykazania, że sytuacja w jakiej pokrzywdzony nie ma możliwości zapoznania się z decyzją sądu i tym samym został pozbawiony ochrony swoich praw, na skutek braku powiadomienia o zapadłym na posiedzeniu niejawnym wyroku, pomimo że formalnie zgodna z przepisami kodeksu postępowania karnego, jest jednak sprzeczna z Konstytucją RP.
Sąd Rejonowy nie podzielił powyższej argumentacji i nie przywrócił terminu do złożenia sprzeciwu. Na powyższe postanowienie w imieniu Klienta wniesiono zażalenie powielające uprzednią argumentację. Sąd Okręgowy we Wrocławiu rozpoznając zażalenie przychylił się do stanowiska Kancelarii SKR i przywrócił termin do wniesienia sprzeciwu uznając, że pomimo jednoznacznego brzmienia przepisu, pokrzywdzony powinien mieć prawo zaskarżenia zapadłego wyroku nakazowego, w szczególności wobec ewidentnej niekonstytucyjności przepisu art. 505 K.p.k.
Na skutek powyższego sprawa została ponownie przekazana Sądowi Rejonowemu, który po rozpoznaniu jej na rozprawie przy udziale stron i pełnomocnika wydał wyrok skazujący na karę pozbawienia wolności, która została orzeczona w maksymalnym możliwym wymiarze, który pozwalał na jej zawieszenie. Okres próby również został ustanowiony na maksymalnie długi okres. Orzeczenie to, na skutek działań Kancelarii SKR zawierało oczywiście obowiązek naprawienia szkody w całości.
Skazany obawiając się, iż brak spłaty spowoduje, że będzie zmuszony odbyć karę pozbawienia wolności rozpoczął sukcesywną spłatę. Po kilku miesiącach od zaistniałych zdarzeń większość szkody została już naprawiona, a pozostałe kwoty zostały zadeklarowane do spłaty w ustalonych terminach pod rygorem zawiadomienia kuratora i sądu o niewywiązaniu się z obowiązków nałożonych na skazanego w okresie próby.
Ze strony Kancelarii SKR sprawę prowadził i reprezentował klienta przed Sądem adwokat Mateusz Ratajski.
26 stycznia 2024 r. Końcem zeszłego roku Klient Kancelarii uzyskał odszkodowanie i zadośćuczynienie za błąd medyczny w wysokości blisko 200.000 […]
22 grudnia 2023 r. Klient Kancelarii SKR został pobity na terenie swojej nieruchomości przez sprawcę znanego mu jedynie z widzenia. […]
12 grudnia 2023 r. Klient Kancelarii ucierpiał w wyniku wypadku komunikacyjnego, jednak ubezpieczyciel odmawiał wypłaty należnego zadośćuczynienia i zwrotu kosztów […]