Kancelaria SKR

Możliwość odstąpienia od umowy sprzedaży zawartej przez konsumenta na odległość – prawnicy z Kancelarii Adwokackiej SKR wyjaśniają30.11.2021 r.

W obrocie konsumenckim umowy sprzedaży zawierane na odległość, a więc przez telefon, e-mail, sklep internetowy czy aukcję online, są coraz częściej spotykane. Wpływ na to ma przede wszystkim dynamiczny rozwój branży e-commerce w ostatnich latach. Takie rozwiązanie uważane jest też za atrakcyjne ze względu na możliwość dokonywania transakcji w zaciszu własnego domu i o dogodnej dla nas porze. Zakupy przez internet pozwalają także na zaoszczędzenie mnóstwa czasu. Wszelkie zasady, tryb zawierania z konsumentem umów na odległość, zakres ochrony konsumenta oraz przysługujące mu prawo odstąpienia od umowy zostały zawarte w ustawie z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta.  

Jaki jest termin odstąpienia od umowy zawartej na odległość?

Według ogólnie przyjętych przepisów oraz regulacji prawnych, osoba, która zawarła umowę poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość, ma możliwość w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny. Dokładny termin odstąpienia uzależniony jest od spełnienia przez sprzedającego obowiązku poinformowania konsumenta o przysługujących mu uprawnieniach – jeśli sprzedawca nie poinformuje konsumenta o prawie odstąpienia od umowy, termin wydłuża się do 12 miesięcy. Takie prawo do odstąpienia od umowy nosi nazwę prawa do namysłu – jest to czas, w którym konsument może zapoznać się z nabytym towarem i rozważyć racjonalność zakupu. 

Jak konsument może odstąpić od umowy zawartej na odległość?

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość może zostać złożone w dowolnej formie, jednak najczęściej następuje przez złożenie sprzedawcy oświadczenia o odstąpieniu od umowy, najlepiej w postaci pisemnej. Odstąpienie od umowy może odbyć się również za pomocą strony internetowej przy wykorzystaniu formularza lub po prostu za pośrednictwem wiadomości e-mail. Niezależnie od formy, zarówno przedsiębiorca, jak i konsument mają obowiązek rozliczenia się. Sprzedawca w terminie 14 dni od otrzymania oświadczenia powinien zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności przy wykorzystaniu tego samego sposobu zapłaty, jakiego użył konsument. Konsument zaś, jeżeli otrzymał towar, obowiązany jest do jego zwrotu.  

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat praw konsumenta? Skontaktuj się z naszymi adwokatami lub odwiedź biuro Kancelarii Adwokackiej SKR we WrocławiuOleśnicy lub Kępnie. Zapraszamy!Przeczytaj również:


Spółki komandytowe jako podatnik CIT

Spółki komandytowe jako podatnik CIT

4 marca 2021 r. Wraz z rozpoczęciem roku 2021 w życie weszły ważne zmiany podatkowe,  mówiące o włączeniu w krąg podatników […]

» Czytaj więcej
Umowa najmu na czas określony a jej zakończenie przed terminem | Kancelaria SKR

Umowa najmu na czas określony a jej zakończenie przed terminem | Kancelaria SKR

4 lutego 2021 r. Czy można wypowiedzieć umowę najmu lokalu zawartą na czas oznaczony przed upływem terminu? – takie pytanie […]

» Czytaj więcej
Roszczenia po wypadku – śmierć osoby bliskiej | Kancelaria Adwokacka SKR

Roszczenia po wypadku – śmierć osoby bliskiej | Kancelaria Adwokacka SKR

Kontynuując wątek roszczeń mogących przysługiwać np. na skutek wypadku komunikacyjnego warto wspomnieć o sytuacji, w której w wyniku wypadku ginie […]

» Czytaj więcej


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Kontakt
Telefon
Wojciech Stebnicki
+48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
+48 608 501 058

Mateusz Ratajski
+48 790 737 672


Mail
kancelaria@skr.com.plWrocław
al. gen. J. Hallera 3/8
53-319 Wrocław

Wrocław
Wojciech Stebnicki,
tel. +48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
tel. +48 608 501 058

Doradca podatkowy
Windykacja

Oleśnica
ul. Okrężna 10/3
56-400 Oleśnica

Oleśnica
Mateusz Ratajski,
tel. +48 790 737 672

Krystyna Ratajska,
tel. +48 607 228 259

Adwokat

Kępno
ul. Warszawska 9/12
63-600 Kępno

Kępno
Malwina Znamirowska
tel. +48 666 878 358

Adwokat


facebook twitter instagram

©2024 SKR Stebnicki Kapalska Ratajski — projekt: musk.pl

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych