Kancelaria SKR

Wadliwie wykończone mieszkanie – rękojmia09.11.2021 r.

W oczekiwaniu na wymarzone, własne cztery kąty, czasem okazuje się, że właściciele nie są zadowoleni z efektów pracy ekipy wykończeniowej. Co zrobić, gdy zatrudniona firma okaże się nierzetelna? Czy zlecający prace wykończeniowe/remontowe ma jakieś prawa? Do jakich przepisów można się odwołać? 

Jakość usług firm wykończeniowych w praktyce bywa bardzo różna, dlatego osoby zlecające remont lub prace wykończeniowe w przypadku, gdy zlecenie nie zostanie wykonane należycie, mogą skorzystać z przysługującej im rękojmi. Podstawą wszelkich roszczeń jest umowa podpisywana między osobą zlecającą a ekipą budowlaną/remontową. Dokument taki powinien zawierać wszystkie informacje dotyczące między innymi planowanego zakresu prac, oczekiwanego rezultatu, formy rozliczeń oraz terminu zakończenia prac. 

WAŻNE!
Umowa dot. prac wykończeniowych lub remontowych nie musi być zawarta na piśmie. Każda forma umowy w tym przypadku będzie skuteczna. Dla naszego bezpieczeństwa, ważne by mieć jakiekolwiek potwierdzenie dokonanych ustaleń na wypadek ewentualnych problemów. Może to być np. korespondencja mailowa lub sms, w której ustalimy najważniejsze kwestie z wykonawcą (zakres prac, termin, wynagrodzenie, itp.). Pamiętajmy o tym i dla własnego bezpieczeństwa zadbajmy o stosowne dowody potwierdzające to na co się umówiliśmy z wykonawcą.

Przepisy prawne .

Zgodnie z przepisami zawartymi w art. 636 § 1 Kodeksu cywilnego, jeśli zamówiona usługa zostanie wykonana w sposób wadliwy (sprzeczny z umową), zlecający może wezwać do zmiany sposobu jej wykonania i wyznaczyć termin jej realizacji.  Po upływie wyznaczonego czasu możliwe jest odstąpienie od umowy lub przekazanie prac innej firmie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie. Istotna jest tu kolejność podejmowanych działań – ważne jest więc, aby najpierw wezwać do zmiany sposobu wykonania prac (zakomunikować wykonawcy nasze uwagi i oczekiwania) i dopiero po bezskutecznym upływie terminu realizacji usługi odstąpić od umowy lub powierzyć wykończenie pomieszczenia innej firmie.  

Rękojmia za wadliwie wykonany remont.

Zamawiającemu przysługują uprawnienia z tytułu rękojmi za wady. Jeśli prowadzone prace nie zostały wykonane zgodnie z umową, można domagać się obniżenia wynagrodzenia firmy remontowej w odpowiednim stosunku, żądania usunięcia nieprawidłowości lub wreszcie odstąpić od umowy jeśli wady są istotne. Prawidłowe zgłoszenie usterek przez Zamawiającego na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego o rękojmi za wady najlepiej aby było sporządzone na piśmie (chociaż może to być także forma mailowa) oraz powinno w wyraźny sposób określać nasze oczekiwania. 

Kancelaria SKR – KępnoOleśnicaWrocław

Usługa, którą zamówiłeś, nie została wykonana w taki sposób, w jaki zostało Ci to obiecane? Skontaktuj się z naszą Kancelarią adwokacką, a pomożemy Ci zadbać o Twoje interesy.Przeczytaj również:


Zniesienie współwłasności nieruchomości – najważniejsze informacje

Zniesienie współwłasności nieruchomości – najważniejsze informacje

02.06.2021 r. Współwłasność to znana polskiemu prawu cywilnemu odmiana własności, występująca wówczas gdy właścicielem jednej rzeczy (w tym przypadku nieruchomości) […]

» Czytaj więcej
Alimenty na dziecko. Ile wynoszą oraz do kiedy się je płaci?

Alimenty na dziecko. Ile wynoszą oraz do kiedy się je płaci?

10.12.2021 r. Według polskiego prawa, obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicach, których dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Zazwyczaj […]

» Czytaj więcej
Stała obsługa prawna | Kancelaria Adwokacka SKR

Stała obsługa prawna | Kancelaria Adwokacka SKR

Prowadzenie firmy zawsze wiąże się z ryzykiem i różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Ryzyko prowadzenia własnego biznesu nie sprowadza się jednak tylko […]

» Czytaj więcej


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Kontakt
Telefon
Wojciech Stebnicki
+48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
+48 608 501 058

Mateusz Ratajski
+48 790 737 672


Mail
kancelaria@skr.com.plWrocław
al. gen. J. Hallera 3/8
53-319 Wrocław

Wrocław
Wojciech Stebnicki,
tel. +48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
tel. +48 608 501 058

Doradca podatkowy
Windykacja

Oleśnica
ul. Okrężna 10/3
56-400 Oleśnica

Oleśnica
Mateusz Ratajski,
tel. +48 790 737 672

Krystyna Ratajska,
tel. +48 607 228 259

Adwokat

Kępno
ul. Warszawska 9/12
63-600 Kępno

Kępno
Malwina Znamirowska
tel. +48 666 878 358

Adwokat


facebook twitter instagram

©2024 SKR Stebnicki Kapalska Ratajski — projekt: musk.pl

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych