Kancelaria SKR

Odpowiedzialność zarządcy drogi za uszkodzenie pojazdu29 marca 2021 r.

Początek wiosny wiąże się z roztopami śniegu i lodu, a gwałtownie wzrastające temperatury przyczyniają się do pękania asfaltu. Bardzo często po mroźnej zimie mamy do czynienia z niebezpiecznymi dziurami w publicznych drogach https://becejprevoz.com/buchstabe-a/index.html , co stanowi poważne zagrożenie dla stanu samochodów. Co zrobić, jeśli w wyniku takiego zdarzenia doszło do uszkodzenia np. koła lub podwozia, a naprawa okazuje się bardzo kosztowna? Sprawdź, jak możesz ubiegać się o odszkodowanie i co musisz zrobić, by Twój wniosek nie został odrzucony! 

Kto jest odpowiedzialny za stan konkretnej drogi?

Zgodnie z Ustawą z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych obowiązek dbania o ich stan spoczywa na zarządcy lub właścicielu. W przypadku dróg krajowych organem odpowiedzialnym jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, dla dróg wojewódzkich – zarząd województwa, dla powiatowych – zarząd powiatu, a dla gminnych – burmistrz, wójt bądź prezydent miasta. To właśnie do zarządców należy kierować roszczenia z tytułu uszkodzenia samochodu wynikającego ze złego stanu nawierzchni. 

Jak przygotować się do postępowania, aby wniosek został uwzględniony a odszkodowanie wypłacone?

Zgodnie z artykułem 415 Kodeksu cywilnego możesz wystąpić o odszkodowanie za naprawę pojazdu. W sytuacji, w której do uszkodzenia samochodu doszło w wyniku zaniedbań zarządcy drogi – a bezpośrednio przez zły stan nawierzchni – należy zebrać materiały stanowiące dowody w sprawie. To przede wszystkim zdjęcia rzeczonej drogi oraz uszkodzeń w aucie, jakie spowodowały dziury w asfalcie. Zarządcy dróg często winą za zdarzenie obarczają samego poszkodowanego, zatem warto dobrze się przygotować, znajdując na przykład świadków zdarzenia. Należy spisać oświadczenia osób, które widziały, jak samochód uległ uszkodzeniu, a aby dysponować jeszcze mocniejszymi argumentami, warto także na miejsce wezwać policję lub straż miejską, która sporządzi odpowiednią notatkę. 

Jak wygląda proces ubiegania się o odszkodowanie od zarządcy drogi?Wniosek o odszkodowanie – wraz z kompletną dokumentacją i dowodami w sprawie – należy złożyć do zarządcy drogi. Wielokrotnie takie sprawy kończą się wypłaceniem odszkodowania dopiero wtedy, gdy zostaną skierowane do sądu, dlatego warto skorzystać ze wsparcia pełnomocnika doskonale znającego prawne niuanse.

Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią adwokacką SKR z biurami we WrocławiuOleśnicy oraz Kępnie – gwarantujemy profesjonalną pomoc w uzyskaniu odszkodowania.Przeczytaj również:


Stała obsługa prawna | Kancelaria Adwokacka SKR

Stała obsługa prawna | Kancelaria Adwokacka SKR

Prowadzenie firmy zawsze wiąże się z ryzykiem i różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Ryzyko prowadzenia własnego biznesu nie sprowadza się jednak tylko […]

» Czytaj więcej
Prawo pracownika do niezakłóconego przez pracodawcę urlopu

Prawo pracownika do niezakłóconego przez pracodawcę urlopu

16.06.2021 r. Prawo do odpoczynku i regeneracji po pracy – to jedne z podstawowych praw przysługujących każdemu pracownikowi niezależnie do […]

» Czytaj więcej
Rozwód z winy jednego małżonka, z winy obojga lub bez orzekania o winie – konsekwencje różnych wyroków rozwodowych.

Rozwód z winy jednego małżonka, z winy obojga lub bez orzekania o winie – konsekwencje różnych wyroków rozwodowych.

23.12.2021 r. Gdy między małżonkami dochodzi do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, najlepszym rozwiązaniem jest rozwód. W zależności od […]

» Czytaj więcej


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Kontakt
Telefon
Wojciech Stebnicki
+48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
+48 608 501 058

Mateusz Ratajski
+48 790 737 672


Mail
kancelaria@skr.com.plWrocław
al. gen. J. Hallera 3/8
53-319 Wrocław

Wrocław
Wojciech Stebnicki,
tel. +48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
tel. +48 608 501 058

Doradca podatkowy
Windykacja

Oleśnica
ul. Okrężna 10/3
56-400 Oleśnica

Oleśnica
Mateusz Ratajski,
tel. +48 790 737 672

Krystyna Ratajska,
tel. +48 607 228 259

Adwokat

Kępno
ul. Warszawska 9/12
63-600 Kępno

Kępno
Malwina Znamirowska
tel. +48 666 878 358

Adwokat


facebook twitter instagram

©2024 SKR Stebnicki Kapalska Ratajski — projekt: musk.pl

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych