adw. Wojciech Stebnicki

Co zrobić, gdy otrzymamy nakaz zapłaty? | Kancelaria Adwokacka SKRCzęsto zdarza się, że klienci przychodząc po poradę prawną, przynoszą od razu nakaz zapłaty, który niedawno otrzymali i zaskoczeni tą sytuacją nie wiedzą co zrobić. Warto pamiętać, że jeśli otrzymamy z sądu pismo zatytułowane „nakaz zapłaty” – nie jest to koniec naszych możliwości obrony lecz dopiero początek.

Nakaz zapłaty jest to orzeczenie sądu, które jest wydawane na posiedzeniu niejawnym, bez udziału stron. Nie musimy się zatem martwić, że coś przegapiliśmy lub czegoś nie dopilnowaliśmy. Kiedy otrzymamy nakaz zapłaty z sądu sprawdźmy czy jest do niego dołączony egzemplarz pozwu. To właśnie z tego pisma tj. z pozwu wniesionego do sądu, dowiemy się dlaczego nasza sprawa znalazła się w sądzie.

Jeżeli z jakichkolwiek powodów nie zgadzamy się z tym co powód (wszczynający postępowanie sądowe) napisał w swoim pozwie, powinniśmy odwołać się od takiego nakazu zapłaty. Takie odwołanie nosi nazwę „sprzeciw od nakazu zapłaty”- jeżeli otrzymany przez nas nakaz zapłaty został wydany w tzw. „postępowaniu upominawczym” lub „elektronicznym postępowaniu upominawczym” albo „zarzuty od nakazu zapłaty” – jeżeli nakaz został wydany w tzw. „postępowaniu nakazowym”.

Bardzo ważne jest aby pamiętać, że na wniesienie stosownego odwołania (sprzeciwu albo zarzutów) mamy tylko dwa tygodnie (14 dni kalendarzowych) licząc od dnia odebrania przez nas nakazu zapłaty.

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym lub elektronicznym postępowaniu upominawczym (nakaz zapłaty z tzw. e-sądu) jest darmowy, tzn. nie wnosi się od niego żadnej opłaty sądowej. Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym w sprawie o wartości do 20.000 zł, należy opłacić kwotą od 30 zł do 225 zł (w zależności od wysokości wierzytelności dochodzonej pozwem).

Pamiętajmy – najgorszym rozwiązaniem jest nieodebranie pisma z poczty lub odebranie go bez zapoznania się z jego treścią i schowanie do szuflady lub wyrzucenie. Jeżeli nigdy nie zaciągaliśmy żadnego zobowiązania, nigdy nie mieliśmy nic wspólnego z firmą lub osobą, która nas pozywa przed sądem – nie pozostawiajmy tej sytuacji bez odzewu. Brońmy swoich praw i składajmy sprzeciw od nakazu zapłaty lub zarzuty od nakazu zapłaty.

Kiedy otrzymamy nakaz zapłaty, zwróćmy się jak najszybciej o pomoc do profesjonalisty – tj. do adwokata, który wysłucha naszego stanowiska i argumentów, przeanalizuje treść nakazu zapłaty, pozwu oraz dołączonych dokumentów i dokona chłodnej, fachowej oceny sytuacji. Oddając sprawę do prowadzenia adwokatowi zdejmujemy z siebie ciężar skomplikowanych procedur sądowych, terminów i pism, których sporządzenie wymaga dużej wiedzy prawniczej.

 

adw. Wojciech StebnickiPrzeczytaj również:


Roszczenia po wypadku – odszkodowanie i zadośćuczynienie z OC sprawcy | Kancelaria Adwokacka SKR

Roszczenia po wypadku – odszkodowanie i zadośćuczynienie z OC sprawcy | Kancelaria Adwokacka SKR

Szkody komunikacyjne to jedne z najczęstszych szkód, z którymi współcześnie mamy do czynienia. Coraz więcej osób porusza się samochodami po […]

» Czytaj więcej
Rozwód | Kancelaria Adwokacka SKR

Rozwód | Kancelaria Adwokacka SKR

Powody rozstań małżonków są różne. Czasami decyzja o rozwodzie bywa najtrudniejszą w życiu. Co jednak gdy zostanie przez nas już […]

» Czytaj więcej
Roszczenia po wypadku – śmierć osoby bliskiej | Kancelaria Adwokacka SKR

Roszczenia po wypadku – śmierć osoby bliskiej | Kancelaria Adwokacka SKR

Kontynuując wątek roszczeń mogących przysługiwać np. na skutek wypadku komunikacyjnego warto wspomnieć o sytuacji, w której w wyniku wypadku ginie […]

» Czytaj więcej


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Kontakt
Telefon
Wojciech Stebnicki
+48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
+48 608 501 058

Mateusz Ratajski
+48 790 737 672


Mail
kancelaria@skr.com.plWrocław
al. gen. J. Hallera 3/8
53-319 Wrocław

Wrocław
Wojciech Stebnicki,
tel. +48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
tel. +48 608 501 058

Doradca podatkowy
Windykacja

Oleśnica
ul. Okrężna 10/3
56-400 Oleśnica

Oleśnica
Mateusz Ratajski,
tel. +48 790 737 672

Krystyna Ratajska,
tel. +48 607 228 259

Adwokat

Kępno
ul. Warszawska 9/12
63-600 Kępno

Kępno
Malwina Znamirowska
tel. +48 666 878 358

Adwokat


facebook twitter instagram

©2024 SKR Stebnicki Kapalska Ratajski — projekt: musk.pl

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych