adw. Malwina Znamirowska

Ile możesz zarobić na umowie dzierżawy gruntu pod budowę elektrowni fotowoltaicznej?4 września 2022 r.

Kancelaria SKR bierze czynny udział w negocjowaniu umów dzierżawy gruntu pod budowę elektrowni fotowoltaicznych. Zazwyczaj Wydzierżawiający otrzymuje wzór umowy, który jest sporządzony sztucznym językiem technicznym i trudno odróżnić treść ważną dla właściciela gruntu  jak na przykład zasady opłacania czynszu dzierżawy, od tych mniej istotnych.

Klienci często zadają pytanie – ile mogę zarobić na dzierżawie gruntu? Kwoty z tytułu czynszu dzierżawy gruntu pod budowę elektrowni fotowoltaicznej zależą m.in. od położenia gruntu, jego przeznaczenia oraz zainteresowania obszarem konkretnego inwestora. Zazwyczaj w powiecie wrocławskim, oleśnickim i kępińskim kwoty sięgają od 10.000 zł do 18.000 zł za hektar w skali roku. Określenie wysokości czynszu dzierżawy stanowi indywidualne ustalenie pomiędzy stronami umowy i  jest jednym z ważniejszych punków negocjacji prawników, którzy mają wiedzę i doświadczenie w dokonywaniu czynności na korzyść swojego Mocodawcy. 

Czynsz dzierżawy jest naliczany od momentu rozpoczęcia budowy i tu pojawia się pierwszy problem – co oznacza moment rozpoczęcia budowy? Brak skonkretyzowania tego pojęcia może spowodować, że właściciel gruntu może czekać nawet kilka lat od zawarcia umowy dzierżawy zanim otrzyma docelowy czynsz dzierżawy. Kolejny problem który wynika z lakonicznych zapisów umów dzierżawy (powszechnie dostępnych wzorów) dotyczy zasad wypłacania dotacji unijnych na zasiew i zbiór. Co się dzieje, gdy właściciel gruntu zasiał plon, a przed zbiorem grunt orny został decyzją administracyjną  przekształcony w inwestycyjny, czy wówczas należy zwrócić dotację?

Ponadto w praktyce zespołu Kancelarii nagminnie spotykamy się z sytuacją, że Inwestorzy negocjują z właścicielami gruntów tak zapisy umowne, by prawo do wypowiedzenia umowy przysługiwało tylko jednej stronie, oczywiście tej silniejszej – tj. właśnie Inwestorowi. Konsekwencją tego jest to, że właściciel gruntu oddając pod dzierżawę swoją własność na 30 lat bez zbadania warunków umowy, akceptuje treść umowy ze wzorca, pozbawiając się bardzo często prawa rozwiązania umowy np. w sytuacji gdy Dzierżawca nie płaci umówionego czynszu lub płaci czynsz ze znacznym opóźnieniem bez odsetek ustawowych.

W dniu podpisania umowy dzierżawy właściciel nieruchomości będąc pełen wiary w rzetelność Inwestora ma nadzieję, że każdy z zapisów umowy zostanie poprawnie wykonany. Życie jednak pokazuje, iż brak profilaktyki w postaci prawidłowej oceny ryzyka inwestycji przez adwokatów, może spowodować straty finansowe właściciela gruntu lub jego następców prawnych.

Zachęcamy do skorzystania z usługi oceny warunków umowy przez członków naszego Zespołu.Przeczytaj również:


Obowiązki przedsiębiorcy w związku z wyciekiem danych (RODO)

Obowiązki przedsiębiorcy w związku z wyciekiem danych (RODO)

9 marca 2021 r. Przepisy prawne wynikające z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, powszechnie znanego jako RODO, nakładają różnorodne obowiązki […]

» Czytaj więcej
Nowa rzeczywistość w zarządzaniu płatnościami od 1 września 2019 r. | Kancelaria Adwokacka SKR

Nowa rzeczywistość w zarządzaniu płatnościami od 1 września 2019 r. | Kancelaria Adwokacka SKR

Nowy rejestr podatników VAT. Od dnia 1 września 2019 r. dostępny będzie nowy rejestr podatników VAT. Rejestr umożliwi szerszą niż […]

» Czytaj więcej
Odpowiedzialność zarządcy drogi za uszkodzenie pojazdu

Odpowiedzialność zarządcy drogi za uszkodzenie pojazdu

29 marca 2021 r. Początek wiosny wiąże się z roztopami śniegu i lodu, a gwałtownie wzrastające temperatury przyczyniają się do […]

» Czytaj więcej


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Kontakt
Telefon
Wojciech Stebnicki
+48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
+48 608 501 058

Mateusz Ratajski
+48 790 737 672


Mail
kancelaria@skr.com.plWrocław
al. gen. J. Hallera 3/8
53-319 Wrocław

Wrocław
Wojciech Stebnicki,
tel. +48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
tel. +48 608 501 058

Doradca podatkowy
Windykacja

Oleśnica
ul. Okrężna 10/3
56-400 Oleśnica

Oleśnica
Mateusz Ratajski,
tel. +48 790 737 672

Krystyna Ratajska,
tel. +48 607 228 259

Adwokat

Kępno
ul. Warszawska 9/12
63-600 Kępno

Kępno
Malwina Znamirowska
tel. +48 666 878 358

Adwokat


facebook twitter instagram

©2024 SKR Stebnicki Kapalska Ratajski — projekt: musk.pl

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych