Kancelaria SKR

Wydziedziczenie spadkobiercy30.04.2021 r.

Najważniejsze, co musisz wiedzieć o wydziedziczeniu spadkobiercy.

Wydziedziczenie to nic innego jak pozbawienie ustawowego spadkobiercy prawa do dziedziczenia. Skuteczne wydziedziczenie nie tylko wyłącza spadkobiercę od dziedziczenia ale także pozbawia go prawa do zachowku jeśli takie prawo mu przysługiwało. Zachowek zwykle przysługuje małżonkowi oraz dzieciom, a jeśli spadkodawca nie ma dzieci, dziedziczą jego rodzice.

Kiedy i na jakiej podstawie można wydziedziczyć przyszłych spadkobierców?

Postępowanie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego

Zgodnie z art. 1008 Kodeksu cywilnego wydziedziczyć ustawowego spadkobiercę można z powodu jego postępowania, które charakteryzuje się sprzecznością z ogólnymi zasadami współżycia społecznego, jak również zasadami uznawanymi przez samego testatora (spadkodawcę). Zachowanie to powinno być długotrwałe, ciągłe, powtarzalne i niezmienne nawet pod wpływem ingerencji przyszłego spadkodawcy. Może to być na przykład uzależnienie od hazardu, alkoholu bądź narkotyków, działalność przestępcza lub uchylanie się od pracy i życie na cudzy koszt. Co ważne, postępowanie to nie może wynikać ze wzorców rodzinnych – na przykład jeśli testator jest uzależniony od gier hazardowych, nie może z tego samego powodu wydziedziczyć swojego syna. 

Przestępstwo wobec spadkodawcy lub jednej z bliskich mu osób

W punkcie 2. art. 1008 Kodeksu cywilnego znajduje się zapis, zgodnie z którym wydziedziczyć można ustawowego spadkobiercę ze względu na popełnione przez niego przestępstwo. Mowa o czynach przeciwko życiu, zdrowiu bądź wolności, wymierzonych w stronę samego testatora lub jego najbliższych. Zgodnie z przepisami pozbawić prawa do dziedziczenia można również ze względu na rażącą obrazę czci testatora, co może być zarówno obrazą słowną, jak i czynem. 

Niedopełnianie obowiązków rodzinnych wobec testatora

Trzecią przesłanką do wydziedziczenia bliskiej osoby jest uporczywe niedopełnianie obowiązków rodzinnych, które wynikają ze stosunków łączących spadkobiercę ze spadkodawcą i określone są w przepisach. Może to być uchylanie się od płacenia alimentów, porzucenie, brak troski o stan chorego spadkodawcy, a nawet znęcanie się nad nim.

Aby w każdym z wymienionych przypadków pozbawić spadkobiercę prawa do dziedziczenia, wystarczy umieścić stosowny zapis w testamencie i spełnić wszystkie wymogi formalne. Ważność wydziedziczenia zależy bowiem od ważności samego testamentu.

Istnieje możliwość odwołania wydziedziczenia – w taki sam sposób, jak zostało ono ustanowione, czyli poprzez zmianę treści testamentu.

Wydziedziczenie staje się skuteczne w momencie otwarcia spadku zatem w praktyce testator przed śmiercią może w każdej chwili zmienić zdanie.

Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią prawną z oddziałami w KępnieWrocławiu oraz Oleśnicy, gdzie dowiesz się więcej na temat prawa spadkowego.Przeczytaj również:


NOWE OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ | KANCELARIA SKR

NOWE OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ | KANCELARIA SKR

Nawiązując do poprzedniego wpisu z dnia 24.03.2020 r. dotyczącego wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się, w dzisiejszym wpisie chciałbym krótko omówić […]

» Czytaj więcej
Obowiązki przedsiębiorcy w związku z wyciekiem danych (RODO)

Obowiązki przedsiębiorcy w związku z wyciekiem danych (RODO)

9 marca 2021 r. Przepisy prawne wynikające z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, powszechnie znanego jako RODO, nakładają różnorodne obowiązki […]

» Czytaj więcej
Koronawirus a kontakty rodziców z dzieckiem | Kancelaria SKR

Koronawirus a kontakty rodziców z dzieckiem | Kancelaria SKR

Aktualnie panująca sytuacja epidemiczna w kraju wpływa także na sposób realizacji kontaktów rodziców z dziećmi. Niestety zdarza się, że jeden […]

» Czytaj więcej


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Kontakt
Telefon
Wojciech Stebnicki
+48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
+48 608 501 058

Mateusz Ratajski
+48 790 737 672


Mail
kancelaria@skr.com.plWrocław
al. gen. J. Hallera 3/8
53-319 Wrocław

Wrocław
Wojciech Stebnicki,
tel. +48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
tel. +48 608 501 058

Doradca podatkowy
Windykacja

Oleśnica
ul. Okrężna 10/3
56-400 Oleśnica

Oleśnica
Mateusz Ratajski,
tel. +48 790 737 672

Krystyna Ratajska,
tel. +48 607 228 259

Adwokat

Kępno
ul. Warszawska 9/12
63-600 Kępno

Kępno
Malwina Znamirowska
tel. +48 666 878 358

Adwokat


facebook twitter instagram

©2024 SKR Stebnicki Kapalska Ratajski — projekt: musk.pl

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych