Kancelaria SKR

Spółki komandytowe jako podatnik CIT4 marca 2021 r.

Wraz z rozpoczęciem roku 2021 w życie weszły ważne zmiany podatkowe,  mówiące o włączeniu w krąg podatników podatku CIT spółek komandytowych i niektórych spółek jawnych. Czego dotyczą najważniejsze kwestie? Zapraszamy do lektury. 

CIT dla spółek komandytowych – adwokaci Kancelarii prawnej SKR Stebnicki Kapalska Ratajski wyjaśniają. 

Dotychczas wspólnicy spółki komandytowej mieli obowiązek wykazywania przychodów oraz kosztów proporcjonalnie do posiadanego w spółce udziału – oznacza to, że podatek dochodowy płacony był raz. Jednak opublikowany we wrześniu 2020 r. projekt ustawy wprowadził rewolucyjne zmiany. Nowelizacja nakłada na spółki komandytowe status podatnika CIT oraz zawiera wiele innych kwestii między innymi:

– ograniczanie możliwości rozliczania strat podatkowych,

– wprowadzenie definicji spółki nieruchomościowej i zobowiązanie podatnika do sporządzania i publikowania strategii podatkowej,

– podwyższenie limitu przychodów dla podatników uprawnionych do stosowania stawki 9%. 

Projekt ustawy wzbudził jednak wiele kontrowersji i wywołał szeroką dyskusję. Sprzeciw wobec nowelizacji ogłosiły m.in. parlamentarna opozycja oraz organizacje przedsiębiorców. Mimo tego ustawa zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., ale jedna z przyjętych poprawek pozwala na wejście nowego systemu opodatkowania dopiero od 1 maja. Takie rozwiązanie daje przedsiębiorcom 4 dodatkowe miesiące na przygotowanie się do istotnych zmian w prawie. 

Nowe obowiązki podatkowe spółki komandytowej 

Celem nowej ustawy jest uszczelnienie systemu podatkowego. Spółka komandytowa automatycznie staje się podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i musi płacić podatek CIT. Utrata transparentności podatkowej przez spółki komandytowe powoduje, że zyski nie będą już zyskami z działalności gospodarczej, a będą traktowane jak zyski z udziału w osobach prawnych. Spółki nie będą też mogły współtworzyć nieformalnych podatkowych grup kapitałowych.

Wprowadzone zmiany zmuszają przedsiębiorców do zastanowienia się nad swoją działalnością – czy spółka komandytowa to najlepszy wariant prowadzenia biznesu? Może należy pomyśleć nad jej reorganizacją lub przekształceniem np. w spółkę jawną lub partnerską? Wspólnie pod uwagę biorąc nie tylko zmiany podatkowe, ale też kwestie związane z ubezpieczeniem zdrowotnym czy społecznym. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wprowadzeniu dodatkowego opodatkowania dla spółek komandytowych lub też jako wspólnik takiej spółki zastanawiasz się nad ewentualną zmianą modelu prowadzenia biznesu – serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszymi adwokatami. Współpracujemy z Klientami z KępnaOleśnicyWrocławia i okolic. Przeczytaj również:


Zwolnienie z pracy a odprawa | Kancelaria Adwokacka SKR

Zwolnienie z pracy a odprawa | Kancelaria Adwokacka SKR

Coraz więcej młodych ludzi swoją karierę zawodową zaczyna od pracy w tzw. korporacjach. Znaczna część pracowników awansuje i z sukcesem […]

» Czytaj więcej
Podział majątku wspólnego po rozwodzie

Podział majątku wspólnego po rozwodzie

10.05.2021 r. Małżeństwo zawarte na drodze cywilnej może zostać zakończone poprzez orzeczenie rozwodu, który może nastąpić wyłącznie po przeprowadzeniu procesu […]

» Czytaj więcej
Stała obsługa prawna | Kancelaria Adwokacka SKR

Stała obsługa prawna | Kancelaria Adwokacka SKR

Prowadzenie firmy zawsze wiąże się z ryzykiem i różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Ryzyko prowadzenia własnego biznesu nie sprowadza się jednak tylko […]

» Czytaj więcej


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Kontakt
Telefon
Wojciech Stebnicki
+48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
+48 608 501 058

Mateusz Ratajski
+48 790 737 672


Mail
kancelaria@skr.com.plWrocław
ul. Legnicka 55d/1
54-203 Wrocław

Wrocław
Doradca podatkowy
Windykacja

Oleśnica
ul. Okrężna 10/3
56-400 Oleśnica

Oleśnica
Adwokat

Kępno
ul. Warszawska 9/12
63-600 Kępno

Kępno
Adwokat


facebook twitter instagram

©2022 SKR Stebnicki Kapalska Ratajski — projekt: musk.pl

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych