Kancelaria SKR

Spółki komandytowe jako podatnik CIT



4 marca 2021 r.

Wraz z rozpoczęciem roku 2021 w życie weszły ważne zmiany podatkowe,  mówiące o włączeniu w krąg podatników podatku CIT spółek komandytowych i niektórych spółek jawnych. Czego dotyczą najważniejsze kwestie? Zapraszamy do lektury. 

CIT dla spółek komandytowych – adwokaci Kancelarii prawnej SKR Stebnicki Kapalska Ratajski wyjaśniają. 

Dotychczas wspólnicy spółki komandytowej mieli obowiązek wykazywania przychodów oraz kosztów proporcjonalnie do posiadanego w spółce udziału – oznacza to, że podatek dochodowy płacony był raz. Jednak opublikowany we wrześniu 2020 r. projekt ustawy wprowadził rewolucyjne zmiany. Nowelizacja nakłada na spółki komandytowe status podatnika CIT oraz zawiera wiele innych kwestii między innymi:

– ograniczanie możliwości rozliczania strat podatkowych,

– wprowadzenie definicji spółki nieruchomościowej i zobowiązanie podatnika do sporządzania i publikowania strategii podatkowej,

– podwyższenie limitu przychodów dla podatników uprawnionych do stosowania stawki 9%. 

Projekt ustawy wzbudził jednak wiele kontrowersji i wywołał szeroką dyskusję. Sprzeciw wobec nowelizacji ogłosiły m.in. parlamentarna opozycja oraz organizacje przedsiębiorców. Mimo tego ustawa zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., ale jedna z przyjętych poprawek pozwala na wejście nowego systemu opodatkowania dopiero od 1 maja. Takie rozwiązanie daje przedsiębiorcom 4 dodatkowe miesiące na przygotowanie się do istotnych zmian w prawie. 

Nowe obowiązki podatkowe spółki komandytowej 

Celem nowej ustawy jest uszczelnienie systemu podatkowego. Spółka komandytowa automatycznie staje się podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i musi płacić podatek CIT. Utrata transparentności podatkowej przez spółki komandytowe powoduje, że zyski nie będą już zyskami z działalności gospodarczej, a będą traktowane jak zyski z udziału w osobach prawnych. Spółki nie będą też mogły współtworzyć nieformalnych podatkowych grup kapitałowych.

Wprowadzone zmiany zmuszają przedsiębiorców do zastanowienia się nad swoją działalnością – czy spółka komandytowa to najlepszy wariant prowadzenia biznesu? Może należy pomyśleć nad jej reorganizacją lub przekształceniem np. w spółkę jawną lub partnerską? Wspólnie pod uwagę biorąc nie tylko zmiany podatkowe, ale też kwestie związane z ubezpieczeniem zdrowotnym czy społecznym. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wprowadzeniu dodatkowego opodatkowania dla spółek komandytowych lub też jako wspólnik takiej spółki zastanawiasz się nad ewentualną zmianą modelu prowadzenia biznesu – serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszymi adwokatami. Współpracujemy z Klientami z KępnaOleśnicyWrocławia i okolic. 



Przeczytaj również:


Kto ponosi koszty windykacji? | Kancelaria Adwokacka SKR

Kto ponosi koszty windykacji? | Kancelaria Adwokacka SKR

W dzisiejszym wpisie słów kilka o tak zwanym postępowaniu windykacyjnym, które jak każde inne generuje koszty, które muszą pokryć uczestnicy […]

» Czytaj więcej
Kredyt kupiecki – rozwiązanie na czas kryzysu i nie tylko. Część 1 – założenie ogólne i wysokość odsetek.

Kredyt kupiecki – rozwiązanie na czas kryzysu i nie tylko. Część 1 – założenie ogólne i wysokość odsetek.

W obecnej sytuacji gospodarczej wywołanej pandemią koronawirusa dla wielu przedsiębiorców najbliższe tygodnie będą decydowały o dalszym istnieniu prowadzonej firmy bądź […]

» Czytaj więcej
Niealimentacja jako przestępstwo – zasady odpowiedzialności

Niealimentacja jako przestępstwo – zasady odpowiedzialności

03.02.2022 r. Obowiązek alimentacyjny, którego szczegółowe zasady ustalane są zazwyczaj w wyroku sądowym, ciąży na rodzicach, których dziecko nie jest […]

» Czytaj więcej


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *




Kontakt
Telefon
Wojciech Stebnicki
+48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
+48 608 501 058

Mateusz Ratajski
+48 790 737 672


Mail
kancelaria@skr.com.pl



Wrocław
al. gen. J. Hallera 3/8
53-319 Wrocław

Wrocław
Wojciech Stebnicki,
tel. +48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
tel. +48 608 501 058

Doradca podatkowy
Windykacja

Oleśnica
ul. Okrężna 10/3
56-400 Oleśnica

Oleśnica
Mateusz Ratajski,
tel. +48 790 737 672

Krystyna Ratajska,
tel. +48 607 228 259

Adwokat

Kępno
ul. Warszawska 9/12
63-600 Kępno

Kępno
Malwina Znamirowska
tel. +48 666 878 358

Adwokat


facebook twitter instagram

©2024 SKR Stebnicki Kapalska Ratajski — projekt: musk.pl

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych