Nawiązując do poprzedniego wpisu z dnia 24.03.2020 r. dotyczącego wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się, w dzisiejszym wpisie chciałbym krótko omówić nowe ograniczenia wprowadzone przez Radę Ministrów tj. obowiązujące od dzisiaj (tj. od 01.04.2020 r.).
***
Nadal aktualne pozostają ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się. Każde wyjście z domu winno być ograniczone do minimum i wynikać z rzeczywistych i niezbędnych naszych potrzeb.
PRZEMIESZCZANIE SIĘ
Zgodnie zarówno z poprzednim jak i aktualnie obowiązującym Rozporządzeniem przemieszczać się można tak jak zostało to wskazane w poprzednim wpisie wyłącznie w następujących celach:
Nowością jest to, że można się przemieszczać jedynie w grupie do dwóch osób.
Powyższe ograniczenie nie dotyczy rodzin, które mogą się poruszać w większych grupach.
Kluczową natomiast zmianą jest to, że minimalna odległość pomiędzy pieszymi została ustalona na 2 metry.
Wprowadzony obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi dotyczy także rodzin i bliskich.
Obowiązek zachowania 2 metrowej odległości od siebie nie dotyczy jednak:
ZAKAZ WYCHODZENIA NA ULICĘ MAŁOLETNICH BEZ OPIEKI DOROSŁEGO
Nowym ograniczeniem jest wprowadzony zakaz poruszania się poza domem osób niepełnoletnich tj. osób, które nie ukończyły 18 roku życia, bez jakiejkolwiek opieki.
Powyższe oznacza, że dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, mogą wyjść z domu wyłącznie w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego znającego osobę niepełnoletnią. Ponadto dzieci i młodzież, o których mowa powyżej mogą w obecności dorosłego opiekuna przebywać wyłącznie w określonych przypadkach:
ZAKAZ KORZYSTANIA Z PARKÓW, PLAŻ, BULWARÓW, PROMENAD I ROWERÓW MIEJSKICH
Nowym Rozporządzeniem od dzisiaj został także wprowadzony zakaz przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Zakaz obejmuje również plaże. Nie jest dopuszczalne także korzystanie z rowerów miejskich.
KOMUNIKACJA PUBLICZNA
Nadal aktualne pozostają ograniczenia wprowadzone poprzednim Rozporządzeniem a dotyczące maksymalnej dopuszczalnej liczby osób w środkach transportu publicznego (o połowę mniej niż liczba miejsc siedzących w danym środku transportu publicznego).
SAMOCHODY WIĘKSZE NIŻ 9-OSOBOWE
Nowym ograniczeniem wprowadzonym przez Rząd jest ograniczenie w liczbie osób mogących podróżować prywatnymi pojazdami większymi niż 9 osobowe oraz zbiorowym transportem prywatnym. Wskazane ograniczenie polega na tym, że w samochodzie powyżej 9 miejsc siedzących maksymalnie połowa miejsc może być zajęta. Wskazane ograniczenie nadal jednak nie dotyczy samochodów osobowych.
ZAKAZ ZGROMADZEŃ I IMPREZ
Nadal w Polsce obowiązuje zakaz zgromadzeń oraz organizacji imprez. Obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi.
W przypadku zakładów pracy, w których pracuje większa liczba osób, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie dodatkowych środków bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:
Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.
GALERIE HANDLOWE
Nadal zamknięte pozostają Galerie Handlowe, a działalność w tych galeriach mogą prowadzić wyłącznie firmy z następujących branż:
Jeżeli jednak w galeriach są świadczone usługi medyczne, bankowe,
ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne (na dowóz i wynos) – to taka działalność może być prowadzona.
LICZBA KLIENTÓW W SKLEPIE, NA TARGU I POCZCIE
Od dzisiaj obowiązuje także nowe ograniczenie dotyczące liczby klientów przebywających w jednym czasie na terenie sklepu, na targu i poczcie
Jeśli chodzi o sklepy i punkty usługowe:
Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 3. Innymi słowy, jeśli w sklepie są 3 kasy, to maksymalnie w jednym czasie może w środku przebywać 9 osób. Ważne jest to, że nie ma znaczenia jaka jest to kasa (samoobsługowa czy też tradycyjna) oraz czy jest czynna czy też nieczynna. Liczy się całkowita liczba kas.
Wyodrębnione godziny dla seniorów – na wyłączność.
W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. Co ważne w pozostałych godzinach osoby powyżej 65 roku życia także mogą robić zakupy i załatwiać swoje sprawy.
Targowiska
Na terenie targowiska czy bazaru może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 3. Jak widać został tutaj zastosowany taki mechanizm obliczania dopuszczalnej liczby klientów jak w przypadku sklepów i punktów usługowych.
Placówki pocztowe
Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.
WIELKOPOWIERZCHNIOWE SKLEPY BUDOWLANE
Nowym ograniczeniem jest także zamknięcie wszystkich budowlanych sklepów wielkopowierzchniowych w weekendy.
SALONY FRYZJERSKIE, KOSMETYCZNE i TATUAŻU
Rząd wprowadził także nakaz zamknięcia bezwzględnie wszystkich zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu.
UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE
W zakresie udziału w wydarzeniach o charakterze religijnym to jest w mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób. Wskazana liczba nie dotyczy jednak osoby/osób sprawujące posługę.
GRANICE POLSKI
Warto pamiętać, że nadal Granice Polski (wjeżdżając do Polski) mogą przekraczać tylko i wyłącznie:
Należy także pamiętać, że transport cargo działa normalnie.
ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA
Podobnie jak szkoły, działalność żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli jest zawieszona.
Ważne! Rodzicom dzieci w wieku do lat 8, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.
GASTRONOMIA
Podobnie jak na podstawie poprzednio obowiązującego Rozporządzenia – wszystkie restauracje, kawiarnie czy bary mogą świadczyć wyłącznie usługi na wynos i na dowóz. Nie ma możliwości wydawania posiłków czy napoi na miejscu.
KULTURA
Wszystkie instytucje kultury pozostają nadal zamknięte. Są to m.in. muza, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz stała działalność związana z kulturą. Do 10 kwietnia 2020 r. zawieszone są również zajęcia w szkołach artystycznych. Do odwołania zamknięte pozostają również: siłownie, baseny, kluby fitness i taneczne.
W pełni i nadal aktualne pozostają także nasze zalecenia sformułowane w poprzednim wpisie zatytułowanym: „ZAKAZ PRZEMIESZCZANIA SIĘ W ZWIĄZKU Z KORONAWIRUSEM” w odniesieniu do podejmowania działań zmierzających do zabezpieczenia się przed ewentualnymi zarzutami dotyczącymi nieuzasadnionego przemieszczania się. Zdajemy sobie sprawię, że proponowane przez nas środki ostrożności mogą wydawać się zbyt daleko idące i na wyrost, jednak stanowią one swoiste maksimum tego, co możemy zrobić by nie narazić się na konsekwencje finansowe. Oczywiście może się okazać, że jeżeli dojdzie do kontroli to zupełnie wystarczające będzie rozsądne i logiczne uzasadnienie naszego rzeczywistego celu wyjścia z domu. Jeśli jednak mamy możliwość uprawdopodobnienia chociaż w pewnym stopniu tego dlaczego opuściliśmy nasze mieszkanie – zróbmy to, na pewno nie zaszkodzi.
adw. Wojciech Stebnicki
01.04.2020 r.
Dzisiaj na konferencji zorganizowanej przez Rząd zostały zapowiedziane nowe zasady bezpieczeństwa w związku z panującą epidemią – m.in. polegające na […]
Nowy rejestr podatników VAT. Od dnia 1 września 2019 r. dostępny będzie nowy rejestr podatników VAT. Rejestr umożliwi szerszą niż […]
16.06.2021 r. Prawo do odpoczynku i regeneracji po pracy – to jedne z podstawowych praw przysługujących każdemu pracownikowi niezależnie do […]