adw. Wojciech Stebnicki

NOWE OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ | KANCELARIA SKRNawiązując do poprzedniego wpisu z dnia 24.03.2020 r. dotyczącego wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się, w dzisiejszym wpisie chciałbym krótko omówić nowe ograniczenia wprowadzone przez Radę Ministrów tj. obowiązujące od dzisiaj (tj. od 01.04.2020 r.).

***

Nadal aktualne pozostają ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się. Każde wyjście z domu winno być ograniczone do minimum i wynikać z rzeczywistych i niezbędnych naszych potrzeb.  

PRZEMIESZCZANIE SIĘ

Zgodnie zarówno z poprzednim jak i aktualnie obowiązującym Rozporządzeniem przemieszczać się można tak jak zostało to wskazane w poprzednim wpisie wyłącznie w następujących celach:

 • dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością),
 • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu),
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi).

Nowością jest to, że można się przemieszczać jedynie w grupie do dwóch osób. 

Powyższe ograniczenie nie dotyczy rodzin, które mogą się poruszać w większych grupach.  

Kluczową natomiast zmianą jest to, że minimalna odległość pomiędzy pieszymi została ustalona na 2 metry. 

Wprowadzony obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi dotyczy także rodzin i bliskich.

Obowiązek zachowania 2 metrowej odległości od siebie nie dotyczy jednak:

 • rodziców z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), 
 • a także osób niepełnosprawnych lub niemogących się samodzielnie poruszać i ich opiekunów.  

ZAKAZ WYCHODZENIA NA ULICĘ MAŁOLETNICH BEZ OPIEKI DOROSŁEGO

Nowym ograniczeniem jest wprowadzony zakaz poruszania się poza domem osób niepełnoletnich tj. osób, które nie ukończyły 18 roku życia, bez jakiejkolwiek opieki. 

Powyższe oznacza, że dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, mogą wyjść z domu wyłącznie w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego znającego osobę niepełnoletnią. Ponadto dzieci i młodzież, o których mowa powyżej mogą w obecności dorosłego opiekuna przebywać wyłącznie w określonych przypadkach:

 • dojazd do i z pracy, 
 • wolontariat na rzecz walki z COVID-19,
 • załatwianie spraw niezbędnych do życia codziennego.

ZAKAZ KORZYSTANIA Z PARKÓW, PLAŻ, BULWARÓW, PROMENAD I ROWERÓW MIEJSKICH

Nowym Rozporządzeniem od dzisiaj został także wprowadzony zakaz przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Zakaz obejmuje również plaże. Nie jest dopuszczalne także korzystanie z rowerów miejskich. 

KOMUNIKACJA PUBLICZNA

Nadal aktualne pozostają ograniczenia wprowadzone poprzednim Rozporządzeniem a dotyczące maksymalnej dopuszczalnej liczby osób w środkach transportu publicznego (o połowę mniej niż liczba miejsc siedzących w danym środku transportu publicznego). 

SAMOCHODY WIĘKSZE NIŻ 9-OSOBOWE

Nowym ograniczeniem wprowadzonym przez Rząd jest ograniczenie w liczbie osób mogących podróżować prywatnymi pojazdami większymi niż 9 osobowe oraz zbiorowym transportem prywatnym. Wskazane ograniczenie polega na tym, że w samochodzie powyżej 9 miejsc siedzących maksymalnie połowa miejsc może być zajęta. Wskazane ograniczenie nadal jednak nie dotyczy samochodów osobowych. 

ZAKAZ ZGROMADZEŃ I IMPREZ 

Nadal w Polsce obowiązuje zakaz zgromadzeń oraz organizacji imprez. Obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi.

W przypadku zakładów pracy, w których pracuje większa liczba osób, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie dodatkowych środków bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

 • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra,
 • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

GALERIE HANDLOWE

Nadal zamknięte pozostają Galerie Handlowe, a działalność w tych galeriach mogą prowadzić wyłącznie firmy z następujących branż:

 • spożywcza,
 • kosmetyczna (z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania),
 • artykułów toaletowych i środków czystości,
 • wyrobów medycznych i farmaceutycznych,
 • artykułów remontowo-budowlanych,
 • prasowa,
 • artykułów dla zwierząt,
 • paliw. 

Jeżeli jednak w galeriach są świadczone usługi medyczne, bankowe,

ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne (na dowóz i wynos) – to taka działalność może być prowadzona. 

LICZBA KLIENTÓW W SKLEPIE, NA TARGU I POCZCIE

Od dzisiaj obowiązuje także nowe ograniczenie dotyczące liczby klientów przebywających w jednym czasie na terenie sklepu, na targu i poczcie

Jeśli chodzi o sklepy i punkty usługowe:

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 3. Innymi słowy, jeśli w sklepie są 3 kasy, to maksymalnie w jednym czasie może w środku przebywać 9 osób. Ważne jest to, że nie ma znaczenia jaka jest to kasa (samoobsługowa czy też tradycyjna) oraz czy jest czynna czy też nieczynna. Liczy się całkowita liczba kas. 

Wyodrębnione godziny dla seniorów – na wyłączność. 

W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. Co ważne w pozostałych godzinach osoby powyżej 65 roku życia także mogą robić zakupy i załatwiać swoje sprawy. 

Targowiska

Na terenie targowiska czy bazaru może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 3. Jak widać został tutaj zastosowany taki mechanizm obliczania dopuszczalnej liczby klientów jak w przypadku sklepów i punktów usługowych. 

Placówki pocztowe

Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

WIELKOPOWIERZCHNIOWE SKLEPY BUDOWLANE

Nowym ograniczeniem jest także zamknięcie wszystkich budowlanych sklepów wielkopowierzchniowych w weekendy.

SALONY FRYZJERSKIE, KOSMETYCZNE i TATUAŻU

Rząd wprowadził także nakaz zamknięcia bezwzględnie wszystkich zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu. 

UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE

W zakresie udziału w wydarzeniach o charakterze religijnym to jest w mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób. Wskazana liczba nie dotyczy jednak osoby/osób sprawujące posługę.

GRANICE POLSKI

Warto pamiętać, że nadal Granice Polski (wjeżdżając do Polski) mogą przekraczać tylko i wyłącznie:

 • obywatele RP,
 • cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP,
 • osoby, które posiadają Kartę Polaka,
 • dyplomaci,
 • osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę,
 • cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

Należy także pamiętać, że transport cargo działa normalnie.  

ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA

Podobnie jak szkoły, działalność żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli jest zawieszona.

Ważne! Rodzicom dzieci w wieku do lat 8, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego. 

GASTRONOMIA

Podobnie jak na podstawie poprzednio obowiązującego Rozporządzenia – wszystkie restauracje, kawiarnie czy bary mogą świadczyć wyłącznie usługi na wynos i na dowóz. Nie ma możliwości wydawania posiłków czy napoi na miejscu. 

KULTURA

Wszystkie instytucje kultury pozostają nadal zamknięte. Są to m.in. muza, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz  stała działalność  związana z kulturą. Do 10 kwietnia 2020 r. zawieszone są również zajęcia w szkołach artystycznych. Do odwołania zamknięte pozostają również: siłownie, baseny, kluby fitness i taneczne. 

W pełni i nadal aktualne pozostają także nasze zalecenia sformułowane w poprzednim wpisie zatytułowanym: „ZAKAZ PRZEMIESZCZANIA SIĘ W ZWIĄZKU Z KORONAWIRUSEM” w odniesieniu do podejmowania działań zmierzających do zabezpieczenia się przed ewentualnymi zarzutami dotyczącymi nieuzasadnionego przemieszczania się. Zdajemy sobie sprawię, że proponowane przez nas środki ostrożności  mogą wydawać się zbyt daleko idące i na wyrost, jednak stanowią one swoiste maksimum tego, co możemy zrobić by nie narazić się na konsekwencje finansowe. Oczywiście może się okazać, że jeżeli dojdzie do kontroli to zupełnie wystarczające będzie rozsądne i logiczne uzasadnienie naszego rzeczywistego celu wyjścia z domu. Jeśli jednak mamy możliwość uprawdopodobnienia chociaż w pewnym stopniu tego dlaczego opuściliśmy nasze mieszkanie – zróbmy to, na pewno nie zaszkodzi.

adw. Wojciech Stebnicki

01.04.2020 r.Przeczytaj również:


Kryptowaluty a prawo

Kryptowaluty a prawo

03.11.2021 r. Niniejszym wpisem chcielibyśmy rozpocząć krótki cykl dotyczący kryptowalut w świetle polskiego prawa. W ramach kolejnych artykułów zamierzamy przybliżyć […]

» Czytaj więcej
Kredyt kupiecki – rozwiązanie na czas kryzysu i nie tylko. Część 1 – założenie ogólne i wysokość odsetek.

Kredyt kupiecki – rozwiązanie na czas kryzysu i nie tylko. Część 1 – założenie ogólne i wysokość odsetek.

W obecnej sytuacji gospodarczej wywołanej pandemią koronawirusa dla wielu przedsiębiorców najbliższe tygodnie będą decydowały o dalszym istnieniu prowadzonej firmy bądź […]

» Czytaj więcej
Prawo pracownika do niezakłóconego przez pracodawcę urlopu

Prawo pracownika do niezakłóconego przez pracodawcę urlopu

16.06.2021 r. Prawo do odpoczynku i regeneracji po pracy – to jedne z podstawowych praw przysługujących każdemu pracownikowi niezależnie do […]

» Czytaj więcej


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Kontakt
Telefon
Wojciech Stebnicki
+48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
+48 608 501 058

Mateusz Ratajski
+48 790 737 672


Mail
kancelaria@skr.com.plWrocław
al. gen. J. Hallera 3/8
53-319 Wrocław

Wrocław
Wojciech Stebnicki,
tel. +48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
tel. +48 608 501 058

Doradca podatkowy
Windykacja

Oleśnica
ul. Okrężna 10/3
56-400 Oleśnica

Oleśnica
Mateusz Ratajski,
tel. +48 790 737 672

Krystyna Ratajska,
tel. +48 607 228 259

Adwokat

Kępno
ul. Warszawska 9/12
63-600 Kępno

Kępno
Malwina Znamirowska
tel. +48 666 878 358

Adwokat


facebook twitter instagram

©2024 SKR Stebnicki Kapalska Ratajski — projekt: musk.pl

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych