Coraz więcej młodych ludzi swoją karierę zawodową zaczyna od pracy w tzw. korporacjach. Znaczna część pracowników awansuje i z sukcesem realizuje swoje cele i marzenia. Niestety bywa też i tak, że część osób nie ze swojej winy musi pożegnać się ze swoim dotychczasowym (zazwyczaj o zagranicznym rodowodzie) pracodawcą.
Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę puttygen download , że tego typu zwolnienie niesie dla takiego dużego pracodawcy określone konsekwencje prawne.
Zgodnie z przepisami, a dokładnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników – wypowiada umowę jednemu ze swoich pracowników, a powodem nie jest zawinione postępowanie takiego pracownika, to ma on obowiązek wypłacić takiemu zwalnianemu pracownikowi odprawę.
Powyższa sytuacja dotyczy np. takich okoliczności, w których pracodawca uznał, że dalsze zatrudnianie pracownika na danym stanowisku jest już niepotrzebne. Dotyczy to także restrukturyzacji pracodawcy, zmniejszania przez niego zatrudnienia spowodowanego np. gorszą sytuacją finansową itp. W każdym tego typu przypadku, pracodawca musi wypłacić zwalnianemu pracownikowi odprawę. Jeżeli jednak pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę np. z powodu nagannego zachowania pracownika w pracy polegającego na spóźnianiu się do pracy lub niewykonywaniu swoich zadań, to w takim przypadku odprawa nie przysługuje.
Warto pamiętać, że powyższe zasady dotyczą tylko pracodawców, którzy w swojej firmie zatrudniają co najmniej 20 osób.
Jeśli zaś chodzi o wysokość odprawy przysługującej pracownikowi, to jest ona wypłacana w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Warto pamiętać o powyższym, dlatego że zdarza się, że pracodawcy zapominają o poinformowaniu pracownika o przysługującej mu odprawie. W takim przypadku – można jednak wystąpić do sądu z pozwem przeciwko byłemu pracodawcy o zapłatę zaległej odprawy. Należy jednak pamiętać by zrobić to przed upływem 3 lat od momentu zwolnienia.
adw. Wojciech Stebnicki
4 marca 2021 r. Wraz z rozpoczęciem roku 2021 w życie weszły ważne zmiany podatkowe, mówiące o włączeniu w krąg podatników […]
W obecnej sytuacji gospodarczej wywołanej pandemią koronawirusa dla wielu przedsiębiorców najbliższe tygodnie będą decydowały o dalszym istnieniu prowadzonej firmy bądź […]
28 września 2020 r. Kończąc poprzedni wpis odnoszący się do założeń ogólnych i wysokości odsetek dotyczących tzw. kredytu kupieckiego zasygnalizowano, […]