22 lutego 2021 r.
Jak rozliczyć się majątkowo po zakończeniu konkubinatu?
Konkubinatem nazywany jest trwały związek dwóch osób, który nie został usankcjonowany w świetle prawa jako małżeństwo. Związki tego typu nie są rejestrowane ani też regulowane przez prawo. Mimo że konkubinat pod względem prawnym różni się od małżeństwa, to w wielu aspektach związki te są do siebie podobne. Są to m.in. kwestie finansowe – konkubentów często łączy bowiem wspólny majątek. O ile w trakcie trwania związku sprawy te nie rodzą większych trudności, o tyle w przypadku rozstania pojawiają się wątpliwości, jak rozliczyć się majątkowo.
Konkubinat a sprawy majątkowe
Stosunki majątkowe zachodzące między konkubentami (partnerami) niosą za sobą większe trudności niż u osób pozostających w związkach małżeńskich. W tym drugim przypadku sprawa jest o tyle prosta, że – jeśli nie została ustanowiona rozdzielność majątkowa – to po rozwodzie wspólny majątek może zostać podzielony co do zasady po połowie. Rozliczenie w ten sposób konkubinatu nie jest możliwe. Osoby pozostające w nieformalnym związku nie mają bowiem prawa do dóbr nabytych przez partnera. Jak z kolei wygląda sytuacja w przypadku przedmiotów zakupionych wspólnie? Należą one do dwóch osób na zasadzie współwłasności w częściach ułamkowych.
Rozliczenie majątkowe po ustaniu konkubinatu
Zakończenie związku pozamałżeńskiego niesie za sobą konieczność dokonania rozliczeń majątkowych. Istnieją różne podstawy prawne właściwe dla tego typu rozliczeń:
Zastosowanie odpowiedniego przepisu będzie ostatecznie zależało od konkretnej sytuacji. W przypadku nabytych wspólnie rzeczy ruchomych oraz nieruchomości stosuje się przepisy o zniesieniu współwłasności. Z kolei nakłady, które zostały dokonane przez konkubinę lub konkubenta na przedmioty majątkowe należące do partnera bądź partnerki, a wchodzące w zakres gospodarstwa wspólnego, powinny być rozliczane na podstawie przepisów o bezpodstawne wzbogacenie. Wszystko zależy jednak od interpretacji zaistniałej sprawy i okoliczności.
Potrzebujesz wsparcia przy rozliczeniach majątkowych po zakończeniu konkubinatu (związku partnerskiego)? Skorzystaj z pomocy doświadczonych adwokatów z Kancelarii Prawnej SKR Stebnicki Kapalska Ratajski.
Zapraszamy do kontaktu Klientów z Wrocławia, Oleśnicy oraz Kępna!
Prowadzenie firmy zawsze wiąże się z ryzykiem i różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Ryzyko prowadzenia własnego biznesu nie sprowadza się jednak tylko […]
03.11.2021 r. Niniejszym wpisem chcielibyśmy rozpocząć krótki cykl dotyczący kryptowalut w świetle polskiego prawa. W ramach kolejnych artykułów zamierzamy przybliżyć […]
Kontynuując wątek roszczeń mogących przysługiwać np. na skutek wypadku komunikacyjnego warto wspomnieć o sytuacji, w której w wyniku wypadku ginie […]