Powody rozstań małżonków są różne. Czasami decyzja o rozwodzie bywa najtrudniejszą w życiu. Co jednak gdy zostanie przez nas już podjęta? W jaki sposób przeprowadzić tę procedurę, jak przygotować się do postępowania i jakie będą jego konsekwencje? Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, który pozwoli Państwu się do tego przygotować.
Rozwieść możemy się na dwa sposoby: bez orzekania o winie oraz z orzekaniem o niej.
Pierwszy z nich wymaga porozumienia się małżonków i ich zgodnego wniosku w tym przedmiocie. W takim przypadku są Państwo obowiązani wyłącznie do przedstawienia dowodów, które pozwolą wykazać zupełny i trwały rozkład pożycia. Rozwód bez orzekania o winie bywa znacznie szybszy i czasem kończy się na jednej rozprawie. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie przewidzieć zachowanie drugiego małżonka i dlatego już od samego początku warto skorzystać z usług adwokata, przy którym będziemy czuć się pewnie i bezpiecznie.
Drugi ze sposobów bywa znacznie bardziej emocjonalny dla stron i pochłania znacznie więcej czasu. Dzieję się tak dlatego, że w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie należy wykazać, na czym polegała wina drugiej strony – i to już na etapie sporządzania pozwu. Powodów (winy w rozpadzie małżeństwa) może być wiele, np. dopuszczenie się zdrady, nadużywanie alkoholu, narkotyków, przemoc fizyczna lub psychiczna. Żądając rozwodu z orzeczeniem o winie drugiego małżonka musimy liczyć się w takim przypadku z tym, że nasze żądanie uznania byłego partnera winnym rozkładu pożycia wiązać się będzie z koniecznością przedstawienia dowodów potwierdzających te okoliczności, bowiem to na nas jako na osobach wysuwających takie żądanie spoczywa ciężar udowodnienia tych faktów. Dowodami w takim postępowaniu mogą być między innymi zeznania świadków, zdjęcia, wiadomości mailowe, notatki z interwencji policji, zaświadczenia lekarskie. Jeśli na tym etapie martwicie się Państwo, że nie wiecie co wskazać w uzasadnieniu pozwu rozwodowego i obawiacie się, że nie poradzicie sobie ze zgromadzeniem wszystkich dowodów do sprawy, warto wówczas skorzystać z pomocy adwokata przy sporządzaniu pozwu, który w zależności od przedstawionej przez Państwa sytuacji, doradzi co w konkretnej sytuacji należy dołączyć do pozwu, tak aby przedstawić sądowi pełen obraz zdarzeń. Należy jednak pamiętać, że także i druga strona może kierować w Państwa kierunku zarzuty, a nawet próbować wykazać, że również i wy jesteście wini lub wyłącznie wini rozpadu małżeństwa.
Jakie mogą być konsekwencje wynikające z rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie małżonka? Jeśli sąd orzeknie wyłączną winę jednego z Państwa, a sytuacja życiowa i materialna małżonka niewinnego ulegnie w skutek rozwodu znacznemu pogorszeniu – to na jego żądanie, sąd będzie mógł orzec na jego rzecz alimenty. Innymi słowy – w takim przypadku małżonek wyłącznie winny może być obciążony alimentami na rzecz drugiego małżonka (niewinnego). Co do zasady obowiązek płacenia alimentów na rzecz niewinnego małżonka wygasa po upływie 5 lat od wydania wyroku, jednak prawo przewiduje od tego wyjątki i sąd może przedłużyć ten termin na żądanie uprawnionego tj. małżonka niewinnego.
Pamiętać również należy, że wniesienie pozwu o rozwód wiąże się z opłatą, która obecnie wynosi 600 zł. Opłata uiszczana jest przez małżonka, który wnosi pozew do sądu. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie sąd zwraca powodowi połowę tej opłaty.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje na 2019 r. zmiany przepisów dotyczące rozwodów, które będą zmierzały do pojednania małżonków a ważną rolę odegra w nich mediacja. Rozwód i separację będzie poprzedzało rodzinne postępowanie informacyjne, które w pierwszej kolejności ma zmierzać do pojednania, a w przypadku jego braku – wypracowania porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, kontaktach oraz wysokości ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka przez obojga małżonków. Rodzinne postępowanie informacyjne będzie przeprowadzone przez sąd i ma być przewidziane jedynie dla małżeństw posiadających wspólne małoletnie dzieci. W trakcie tego postępowania małżonkowie zostaną pouczeni o skutkach społecznych rozpadu małżeństwa.
Projektowana nowelizacja jest obecnie na etapie opiniowania. Przepisy te mają uniemożliwiać wszczęcie odrębnych spraw o zaspokojenie potrzeb rodziny i o alimenty oraz w zakresie władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi w trakcie trwania rodzinnego postępowania informacyjnego. Przepisy, dotyczące rozwodów mają obowiązywać po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.
adw. Małgorzata Kapalska
Aktualnie panująca sytuacja epidemiczna w kraju wpływa także na sposób realizacji kontaktów rodziców z dziećmi. Niestety zdarza się, że jeden […]
Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację Kodeksu karnego i innych ustaw, uchwaloną w ostatecznym kształcie w dniu 13 czerwca 2019 […]
Kontynuując wątek roszczeń mogących przysługiwać np. na skutek wypadku komunikacyjnego warto wspomnieć o sytuacji, w której w wyniku wypadku ginie […]