adw. Wojciech Stebnicki

ZAKAZ PRZEMIESZCZANIA SIĘ W ZWIĄZKU Z KORONAWIRUSEM | KANCELARIA SKR



Dzisiaj na konferencji zorganizowanej przez Rząd zostały zapowiedziane nowe zasady bezpieczeństwa w związku z panującą epidemią – m.in. polegające na ograniczeniach w przemieszczaniu się. 

W chwili pisania niniejszego artykułu, brak jest jeszcze opublikowanego pełnego tekstu rozporządzenia. Mając jednak na uwadze szczegółowe informacje zawarte na stronach rządowych oraz jak ważne będą dla nas wszystkich wprowadzone zmiany, postanowiliśmy już teraz omówić dla Państwa projektowane przepisy, zwłaszcza że ich wprowadzenie planowane jest już na jutro tj. 25.03.2020 r. 

***

Zgodnie z planowanymi zmianami, aż do 11 kwietnia 2020 r. włącznie, nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. 

Powyższe obostrzenie nie dotyczy więc:

  1. Dojazdu do pracy. 
  2. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  3. Wolontariatu.
  4. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  5. Załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. 
  6. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Co bardzo ważne – przemieszczać się można będzie jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin. 

Kontrola przestrzegania powyższych ograniczeń zostanie powierzona Policji, która w tym zakresie będzie uprawniona do weryfikacji powyższych kwestii tj. czy nasz pobyt poza miejscem zamieszkania jest uzasadniony. 

Jeżeli jest to możliwe, aby uniknąć zarzutów co do bezzasadnego przemieszczania się, warto zadbać o należyte udokumentowanie lub chociażby maksymalne uprawdopodobnienie celu naszego wyjścia z domu/mieszkania:

  • Należy mieć przy sobie dowód tożsamości (paszport, dowód osobisty). 
  • Jeżeli udajecie się do pracy dobrze mieć przy sobie jakieś zaświadczenie lub poświadczenie http://purpendicular.eu/minocycline/index.html , z którego wynikać będzie gdzie dokładnie wykonujecie swoją pracę. 
  • Jeżeli prowadzicie własną działalność gospodarczą, można wydrukować informację o działalności z serwisu CEiDG – bezpłatne wydruki można pobrać ze strony: https://prod.ceidg.gov.pl/ (zakładka: Baza przedsiębiorców)

Zdajemy sobie sprawę, że szereg naszych niezbędnych aktywności będzie trudna do bezpośredniego udowodnienia jak np. wolontariat czy też podróż w celu zrobienia zakupów żywnościowych, opieki nad bliskim lub zakupu lekarstw. Możemy jednak uprawdopodobnić poszczególne aktywności, np.

  • Wolontariat – poprzez uzyskanie numeru telefonu do osoby lub osób, którym pomagamy a które nie powinny opuszczać swoich mieszkań, lub do osób znajdujących się w kwarantannie. Dzięki temu możliwe będzie w przypadku ewentualnej kontroli zweryfikowanie przez Policję, czy rzeczywiście przemieszczamy się w celu niesienia pomocy tym osobom. 
  • Zakup lekarstw – poprzez posiadanie przy sobie telefonu z elektroniczną receptą (lub posiadania recepty papierowej – jeśli taka została jeszcze wystawiona) w celu wykazania, że nasza podróż związana jest z koniecznością zakupu lekarstw. Problem może powstać w przypadku zakupu lekarstw nie na receptę. Nie wydaje się na obecną chwilę aby takie lekarstwa lub suplementy – stanowiły niezbędne produkty, które winniśmy kupować w tym okresie. Jeśli więc zamierzamy kupić tego typu produkty, to warto się od tego powstrzymać lub w dostateczny sposób wyjaśnić w przypadku kontroli – zasadność takiego zakupu. 
  • Zakup żywności i niezbędnych środków higieny – poprzez dokonywanie tego typu zakupów w sklepach położonych najbliżej naszego miejsca zamieszkania (sklep osiedlowy). Jeżeli jednak konieczne jest udanie się do sklepu wielkopowierzchniowego – warto także wybrać ten najbliższy naszego domu. 

Zdajemy sobie sprawę, że być może powyższe środki podejmowane dla naszego własnego bezpieczeństwa w celu uniknięcia zarzutów o bezpodstawne przemieszczanie się,  mogą wydawać się zbyt daleko idące i na wyrost, jednak stanowią one swoiste maksimum tego, co możemy zrobić by nie narazić się na konsekwencje finansowe. Oczywiście może się okazać, że jeżeli dojdzie do kontroli to zupełnie wystarczające będzie rozsądne i logiczne uzasadnienie naszego rzeczywistego celu podróży. Jeśli jednak mamy możliwość uprawdopodobnienia chociaż w pewnym stopniu tego dlaczego opuściliśmy nasze mieszkanie – zróbmy to, na pewno nie zaszkodzi.

Przypominamy – za złamanie kwarantanny może grozić nawet do 30.000 zł

Planowane ograniczenia doprowadzą do następujących zmian:

KOMUNIKACJA ZBIOROWA

Jeśli chodzi o środki komunikacji publicznej, to wskazać należy, że komunikacja zbiorowa nadal będzie działać. Zmienią się tylko warunki w jakich będziemy podróżować. W autobusach, tramwajach i metrze – będzie mogła podróżować taka liczba podróżnych, ile wynosi połowa miejsc siedzących. 

ZGROMADZENIA

Zostanie wprowadzony na terenie całego kraju całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że dotyczy to spotkań z najbliższymi. Zakazane będzie jednak organizowanie zgromadzeń, spotkań, imprez oraz wszelkiego rodzaju zebrań. 

UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE

Wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu nie będą także dotyczyć osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Zostanie tutaj wprowadzone ograniczenie, że w mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 wiernych (nie licząc osób sprawujących mszę lub inny obrzęd religijny oraz osób pomagających w posłudze).

OGRANICZENIA ILOŚCIOWE W ODNIESIENIU DO ZAKŁADÓW PRACY

Ograniczenia co do liczby osób mogących się znajdować w jednym miejscu w pewnej bliskości nie dotyczą zakładów pracy. Kierując się jednak dotychczasowymi wytycznymi – zalecane będzie stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników oraz zapewnienia środków dezynfekcji i utrzymywania higieny w tym także higieny stanowiska pracy.

DOTYCHCZASOWE OGRANICZENIA

Warto zaznaczyć i przypomnieć, że pomimo planowanego wprowadzenia nowych ograniczeń w przemieszczaniu się – nadal obowiązują i obowiązywać będą wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Nadal także każda osoba, która powraca zza granicy – obowiązana będzie do poddania się 14-dniowej kwarantannie. 

ZAKAZ

Zgodnie z planowanymi ograniczeniami, niemożliwe zatem będzie:

  • organizowanie zgromadzeń, spotkań, imprez oraz wszelkiego rodzaju zebrań,
  • spacerowanie, organizowanie wycieczek górskich, trekkingów, podejmowanie aktywności fizycznej (wskazać jednak należy, że przepisy mają pozwalać na wychodzenie z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Teoretycznie istnieją podstawy do uznania, że np. samotne wyjście do lasu lub rekreacyjna jazda na rowerze do takich właśnie niezbędnych potrzeb należy),
  • korzystanie przez dzieci z placów zabaw.

Pomimo planowanych nowych ograniczeń w przemieszczaniu się – nadal czynne będą:

  • sklepy spożywcze, 
  • apteki,
  • pralnie,
  • drogerie,
  • placówki Poczty Polskiej,
  • placówki gastronomiczne, które wydają posiłki „na wynos”.

24.03.2020 r.

adw. Wojciech Stebnicki



Przeczytaj również:


Pomoc przedsiębiorcom w windykacji należności z faktur

Pomoc przedsiębiorcom w windykacji należności z faktur

9 stycznia 2023 r. Na naszej stronie internetowej przeważnie publikujemy krótkie opisy ciekawych lub skomplikowanych spraw, w których nasi adwokaci […]

» Czytaj więcej
Odpowiedzialność zarządcy drogi za uszkodzenie pojazdu

Odpowiedzialność zarządcy drogi za uszkodzenie pojazdu

29 marca 2021 r. Początek wiosny wiąże się z roztopami śniegu i lodu, a gwałtownie wzrastające temperatury przyczyniają się do […]

» Czytaj więcej
Ile możesz zarobić na umowie dzierżawy gruntu pod budowę elektrowni fotowoltaicznej?

Ile możesz zarobić na umowie dzierżawy gruntu pod budowę elektrowni fotowoltaicznej?

4 września 2022 r. Kancelaria SKR bierze czynny udział w negocjowaniu umów dzierżawy gruntu pod budowę elektrowni fotowoltaicznych. Zazwyczaj Wydzierżawiający […]

» Czytaj więcej


6 odpowiedzi na “ZAKAZ PRZEMIESZCZANIA SIĘ W ZWIĄZKU Z KORONAWIRUSEM | KANCELARIA SKR”

  1. Jacek pisze:

    Szanowny Panie,

    Czy przepis który mówi że komunikacja zbiorową może jechać maksymalnie tyle osób co połowa miejsc siedzących, dotyczy również aut osobowych? Czy policja ma prawo kogoś ukarać za to że w 5os aucie jadą 3 osoby?

    Pozdrawiam

    • adw. Wojciech Stebnicki pisze:

      Szanowny Panie,

      przepis, na który zwrócił Pan uwagę dotyczy wyłącznie komunikacji zbiorowej.
      W prywatnym pojeździe może podróżować tyle osób ile jest miejsc.

      Pozdrawiam serdecznie

  2. Monika pisze:

    Szanowny Panie,
    po świętach Wielkanocy razem ze znajomym mam zaplanowany wyjazd do pracy za granicę – do Holandii. Jak to się ma do wyżej wprowadzonych przepisów i zamkniętych granic? Czy jest możliwość opuszczenia kraju? Czy istnieje szansa, że mogą nas nie wpuścić na teren Niemiec/Holandii? A nawet jeśli nas wpuszczą to czy nie podadzą nas obowiązkowej kwarantannie?
    Z tego co mi wiadomo transporty osobowe busami za granice są możliwe. Jak to się ma do przejazdu na własną rękę? Czy jest jakaś ograniczona liczba osób jaka może znaleźć się w aucie osobowym? Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

    • adw. Wojciech Stebnicki pisze:

      Szanowna Pani,

      na obecną chwilę granice Polski są “zamknięte” do 13 kwietnia 2020 r. Dotyczy to jednak osób, które zamierzają wjechać do Polski i są cudzoziemcami. Obywatele Polscy oraz cudzoziemcy związani z Polska mogą wjechać do Polski jednak muszą zostać poddani obowiązkowej 14 dniowej kwarantannie.

      Do Niemiec można jednak wjechać (wg stanu prawnego na 27.03.2020 r.). Przed samym wyjazdem dobrze jednak sprawdzić wykaz przejść granicznych, które będą otwarte. Sytuacja może się bowiem dynamicznie zmieniać i mogą zostać podjęte decyzje o ograniczeniu miejsc, w których można przekroczyć granicę z Niemcami. Podróż samochodem jest jak najbardziej dopuszczalna i nie ma tutaj żadnych ograniczeń co do ilości osób, które mogą podróżować, poza oczywiście ilością miejsc w pojeździe. Należy jednak zachować maksymalne środki ostrożności aby zapobiec ewentualnemu zakażeniu.

      Jeśli zaś chodzi o przekroczenie granicy z Holandią, to na dzisiaj nie ma ograniczeń dla obywateli UE. Sytuacja zmienia się dynamicznie dlatego tutaj też warto na wszelki wypadek sprawdzić przed samym wyjazdem, czy nie zostały wprowadzone przepisy wewnętrzne w Holandii zamykające granice dla cudzoziemców.

      W nawiązaniu do wpisu na Blogu, proszę także pamiętać aby na wszelki wypadek, w czasie podróży mieć przy sobie jakieś dokumenty poświadczające cel podróży (wyjazd do pracy), na wypadek ewentualnej kontroli przez Policję i weryfikacji czy opuszczenie przez Państwa miejsca zamieszkania jest uzasadnione. Pomocne mogą być np. wydrukowane maile wskazujące na fakt podjęcia przez Panią pracy w Holandii lub inne potwierdzenia, z których wynika, że podróżuje Pani w celu rozpoczęcia/kontynuowania pracy w Holandii.

      Na obecną chwilę w Niemczech nie jest przewidziana obowiązkowa kwarantanna dla osób wjeżdżających do Niemiec.

      Pozdrawiam serdecznie

  3. M_P pisze:

    Panie Mecenasie,

    czy myśli Pan, że można przemieszczać się do innego miasta, w celu odwiedzenia rodziny? Osób starszych? Czy jest szansa, że będzie zakaz opuszczania swojego miasta zamieszkania?

    Dziękuję i pozdrawiam.

    • admin pisze:

      Szanowna Pani,

      zgodnie z Rozporządzeniem, które zacznie obowiązywać od jutra – zakaz przemieszczania się i ewentualne wyjątki od tego zakazu dotyczą całego kraju. Oznacza to, że w przypadku zaistnienia konieczności odwiedzenia rodziny lub osób starszych, którym Pani pomaga – może Pani opuścić swoje miejsce zamieszkania i udać się do innego miasta, w którym te osoby przebywają.

      Na obecną chwilę nie ma zakazu opuszczania miasta, w którym się zamieszkuje. Teoretycznie istnieje możliwość wprowadzenia przez Rząd tego typu obostrzeń, jednak teraz trudno ocenić czy taki zakaz zostanie wprowadzony.

      Pozdrawiam
      adw. Wojciech Stebnicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *




Kontakt
Telefon
Wojciech Stebnicki
+48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
+48 608 501 058

Mateusz Ratajski
+48 790 737 672


Mail
kancelaria@skr.com.pl



Wrocław
al. gen. J. Hallera 3/8
53-319 Wrocław

Wrocław
Wojciech Stebnicki,
tel. +48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
tel. +48 608 501 058

Doradca podatkowy
Windykacja

Oleśnica
ul. Okrężna 10/3
56-400 Oleśnica

Oleśnica
Mateusz Ratajski,
tel. +48 790 737 672

Krystyna Ratajska,
tel. +48 607 228 259

Adwokat

Kępno
ul. Warszawska 9/12
63-600 Kępno

Kępno
Malwina Znamirowska
tel. +48 666 878 358

Adwokat


facebook twitter instagram

©2024 SKR Stebnicki Kapalska Ratajski — projekt: musk.pl

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych