Kancelaria SKR

Zawarcie umowy przedwstępnej wraz z zadatkiem oraz rezygnacja z zawarcia umowy przyrzeczonej w późniejszym etapie.12.11.2021 r.

Umowa przedwstępna podpisywana jest zazwyczaj w przypadku sprzedaży nieruchomości. Aby w jak największym stopniu zabezpieczyć obie strony umowy, stosowana jest umowa przedwstępna z zadatkiem. Następstwem podpisania umowy przedwstępnej jest zawarcie w późniejszym czasie umowy przyrzeczonej (docelowej) stanowiącej wykonanie wcześniejszej umowy przedwstępnej. Treść umowy przedwstępnej oraz przyrzeczonej powinna być ze sobą zbieżna. Co się jednak dzieje w sytuacji, gdy po podpisaniu umowy przedwstępnej z zapłaconym zadatkiem jedna ze stron rezygnuje z zawarcia umowy przyrzeczonej na późniejszym etapie?

Umowa przedwstępna a uchylenie się od zawarcia umowy przyrzeczonej

Jeśli umowa przedwstępna została zawarta, a jedna ze stron uchyla się od podpisania umowy przyrzeczonej (lub wręcz rezygnuje z zawarcia umowy przyrzeczonej) druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Należy pamiętać, że wszelkie roszczenia z tytułu umowy przedwstępnej ulegają przedawnieniu z chwilą upływu roku od terminu, w którym miała zostać zawarta umowa przyrzeczona. Co ważne, jednym z takich roszczeń jest zadatek. Tak więc po okresie przedawnienia niemożliwe będzie żądanie kwoty dwukrotnego zadatku. Właśnie dlatego należy dopilnować, aby w trakcie roku od daty planowanego podpisania umowy przyrzeczonej wyegzekwować wszelkie roszczenia z tytułu umowy przedwstępnej.

Należy również zwrócić uwagę, że w razie rozwiązania umowy (obopólna decyzja stron) zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony. Innymi słowy – zatrzymanie zadatku (jeśli się go otrzymało) lub żądanie zapłaty sumy dwukrotnie wyższej (jeśli się go dało) możliwe jest tylko w przypadku zawinionego (bezpodstawnego) niewykonania umowy przez drugą stronę.

Kancelaria prawna we Wrocławiu – sprzedaż i kupno nieruchomości

Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w zakresie regulacji prawnych dotyczących umowy sprzedaży nieruchomości? Skontaktuj się z naszą Kancelarią prawną. Działamy na terenie WrocławiaOleśnicy oraz Kępna. Zapraszamy!Przeczytaj również:


Spółki komandytowe jako podatnik CIT

Spółki komandytowe jako podatnik CIT

4 marca 2021 r. Wraz z rozpoczęciem roku 2021 w życie weszły ważne zmiany podatkowe,  mówiące o włączeniu w krąg podatników […]

» Czytaj więcej
Nowy bat na dłużników w prawie karnym? | Kancelaria Adwokacka SKR

Nowy bat na dłużników w prawie karnym? | Kancelaria Adwokacka SKR

Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację Kodeksu karnego i innych ustaw, uchwaloną w ostatecznym kształcie w dniu 13 czerwca 2019 […]

» Czytaj więcej
Ile możesz zarobić na umowie dzierżawy gruntu pod budowę elektrowni fotowoltaicznej?

Ile możesz zarobić na umowie dzierżawy gruntu pod budowę elektrowni fotowoltaicznej?

4 września 2022 r. Kancelaria SKR bierze czynny udział w negocjowaniu umów dzierżawy gruntu pod budowę elektrowni fotowoltaicznych. Zazwyczaj Wydzierżawiający […]

» Czytaj więcej


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Kontakt
Telefon
Wojciech Stebnicki
+48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
+48 608 501 058

Mateusz Ratajski
+48 790 737 672


Mail
kancelaria@skr.com.plWrocław
al. gen. J. Hallera 3/8
53-319 Wrocław

Wrocław
Wojciech Stebnicki,
tel. +48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
tel. +48 608 501 058

Doradca podatkowy
Windykacja

Oleśnica
ul. Okrężna 10/3
56-400 Oleśnica

Oleśnica
Mateusz Ratajski,
tel. +48 790 737 672

Krystyna Ratajska,
tel. +48 607 228 259

Adwokat

Kępno
ul. Warszawska 9/12
63-600 Kępno

Kępno
Malwina Znamirowska
tel. +48 666 878 358

Adwokat


facebook twitter instagram

©2024 SKR Stebnicki Kapalska Ratajski — projekt: musk.pl

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych