Kancelaria SKR

Zawarcie umowy przedwstępnej wraz z zadatkiem oraz rezygnacja z zawarcia umowy przyrzeczonej w późniejszym etapie.12.11.2021 r.

Umowa przedwstępna podpisywana jest zazwyczaj w przypadku sprzedaży nieruchomości. Aby w jak największym stopniu zabezpieczyć obie strony umowy, stosowana jest umowa przedwstępna z zadatkiem. Następstwem podpisania umowy przedwstępnej jest zawarcie w późniejszym czasie umowy przyrzeczonej (docelowej) stanowiącej wykonanie wcześniejszej umowy przedwstępnej. Treść umowy przedwstępnej oraz przyrzeczonej powinna być ze sobą zbieżna. Co się jednak dzieje w sytuacji, gdy po podpisaniu umowy przedwstępnej z zapłaconym zadatkiem jedna ze stron rezygnuje z zawarcia umowy przyrzeczonej na późniejszym etapie?

Umowa przedwstępna a uchylenie się od zawarcia umowy przyrzeczonej

Jeśli umowa przedwstępna została zawarta, a jedna ze stron uchyla się od podpisania umowy przyrzeczonej (lub wręcz rezygnuje z zawarcia umowy przyrzeczonej) druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Należy pamiętać, że wszelkie roszczenia z tytułu umowy przedwstępnej ulegają przedawnieniu z chwilą upływu roku od terminu, w którym miała zostać zawarta umowa przyrzeczona. Co ważne, jednym z takich roszczeń jest zadatek. Tak więc po okresie przedawnienia niemożliwe będzie żądanie kwoty dwukrotnego zadatku. Właśnie dlatego należy dopilnować, aby w trakcie roku od daty planowanego podpisania umowy przyrzeczonej wyegzekwować wszelkie roszczenia z tytułu umowy przedwstępnej.

Należy również zwrócić uwagę, że w razie rozwiązania umowy (obopólna decyzja stron) zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony. Innymi słowy – zatrzymanie zadatku (jeśli się go otrzymało) lub żądanie zapłaty sumy dwukrotnie wyższej (jeśli się go dało) możliwe jest tylko w przypadku zawinionego (bezpodstawnego) niewykonania umowy przez drugą stronę.

Kancelaria prawna we Wrocławiu – sprzedaż i kupno nieruchomości

Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w zakresie regulacji prawnych dotyczących umowy sprzedaży nieruchomości? Skontaktuj się z naszą Kancelarią prawną. Działamy na terenie WrocławiaOleśnicy oraz Kępna. Zapraszamy!Przeczytaj również:


Kto ponosi koszty windykacji? | Kancelaria Adwokacka SKR

Kto ponosi koszty windykacji? | Kancelaria Adwokacka SKR

W dzisiejszym wpisie słów kilka o tak zwanym postępowaniu windykacyjnym, które jak każde inne generuje koszty, które muszą pokryć uczestnicy […]

» Czytaj więcej
Zmiana warunków umowy wobec kryzysu wywołanego koronawirusem (Rebus sic stantibus) | Kancelaria Adwokacka SKR

Zmiana warunków umowy wobec kryzysu wywołanego koronawirusem (Rebus sic stantibus) | Kancelaria Adwokacka SKR

W dobie obecnego kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, wiele mówi się na temat propozycji co do zmniejszenia obciążeń publicznych nałożonych na […]

» Czytaj więcej
Prawo pracownika do niezakłóconego przez pracodawcę urlopu

Prawo pracownika do niezakłóconego przez pracodawcę urlopu

16.06.2021 r. Prawo do odpoczynku i regeneracji po pracy – to jedne z podstawowych praw przysługujących każdemu pracownikowi niezależnie do […]

» Czytaj więcej


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Kontakt
Telefon
Wojciech Stebnicki
+48 510 077 348

Małgorzata Kapalska
+48 608 501 058

Mateusz Ratajski
+48 790 737 672


Mail
kancelaria@skr.com.plWrocław
ul. Legnicka 55d/1
54-203 Wrocław

Wrocław
Doradca podatkowy
Windykacja

Oleśnica
ul. Okrężna 10/3
56-400 Oleśnica

Oleśnica
Adwokat

Kępno
ul. Warszawska 9/12
63-600 Kępno

Kępno
Adwokat


facebook twitter instagram

©2021 SKR Stebnicki Kapalska Ratajski — projekt: musk.pl

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych